Dönüştürücü liderliğin rekabet üstünlüğü ve entelektüel sermaye performansı ile ilişkisi: Bankacılık sektöründe bir uygulama
Competition superiority of the transformative leadership and its relation with capital performance: An implementation in the banking sector
  1. Tez No: 479285
  2. Yazar: BURÇİN YÜKSER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Dünya'da birçok alanda ve sektörde hızla gelişen küreselleşme, beraberinde yeni dönüşümlere, değişimlere, yeni rekabet avantajlarına olan ihtiyaçların neler olduğunun araştırılmasına yol açmıştır. Özellikle finansal sistem içerisinde büyük yer kaplayan bankacılık sektöründe yaşanan dönüşümler, birçok faktörün yanı sıra, çalışanların ihtiyaçlarına ve hedeflerine odaklanan, onların yaratıcılıklarına değer veren ve bunları ortaya çıkarmayı başaran, teknolojiyi ve sürekli olarak yenilikleri takip ederek bunları organizasyona entegre edebilen dönüştürücü liderlik özelliklerine sahip kişilere ihtiyacı ortaya çıkarmıştır. Bu tez çalışmasında, Bankacılık Sektörünün karlılığını ve etkinliğinin artırılması ve sürdürülmesini sağlayabilecek dönüştürücü liderlik modelinin, rekabet üstünlüğü ve entelektüel sermaye performansı ile ilişkisinin analiz edilmesine yönelik bir çalışma ortaya koyulmuştur. Aydın İl Merkezindeki 11 bankada faaliyet gösteren beyaz yakalı toplam 134 çalışanın dönüştürücü liderlik modeli algısı, firma performansı ve entelektüel sermaye performansları anket yöntemiyle ölçülmüş, elde edilen bulgular SPSS 21.0 İstatistik programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Değerlendirmeler sonucunda yükselen küreselleşme dalgası ve sektörde giderek artan rekabetçi davranışlar karşısında tek başına dönüştürücü liderliğe dayalı rekabet gücünün kalıcı olmadığı, bankaların rekabet gücünü artırmalarının yanında entelektüel sermaye unsurlarında da arzu edilir ilerlemeler sağlamalarının zorunlu olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Globalization developing in many areas and sectors in the world, led to new transformations, changes and the research of what the needs for the new competition advantages are. Especially the transformations emerging in the banking sector which occupy a big place in the financial system, as well as many factors, introduced the need for the persons who focus on the needs and goals of the employees, value their creativity and manage to reveal these, constantly follow the technology and innovations and has the ability to integrate these to the organization and has the transformative leadership features. In this thesis study, a work of the analysis of the relation of the transformative leadership model, which can increase the profitability, activity and sustainability of the Banking Sector, with the competition superiority and the intellectual property performance has been revealed. Transformative leadership model perception, company performance and intellectual capital performances of 134 white collar workers operating in 11 banks in Aydın city center have been measured with surveys and the obtained findings have been evaluated with SPSS 2.1 Statistics program. As a result of the evaluations, it's concluded that the competition power based only on the transformative leadership isn't permanent in the face of rising globalization trend and ever-increasing competitive behaviors, the banks need to provide intellectual capital factors and improve their performances as well as increasing their competitive power.