İmaj değişikliği açısından kurum kimliği yaratmada amblem/logo tasarım trendleri
Emblem/logo design trends in creating institutional identity for image change
  1. Tez No: 479310
  2. Yazar: HÜSEYİN UZUNTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TARIK YAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amblem/logo tasarımlarının görsel anlatım şekli tarihsel süreç boyunca içerisinde bulunulan döneme göre farklılık göstermiş fakat temel fonksiyonu, kimlik ve kişilik özelliklerini özetlemesi, hiçbir zaman değişmemiştir. Dünyamızda iletişim kanalları teknolojik gelişmelere bağlı olarak her geçen gün çoğalmakta ve çeşitlenmektedir. Artan mesaj yoğunluğu bilginin öğrenilebilir, anlaşılabilir ve ilgi çekici bir biçimde sunulmasını gerektirmektedir. İnsanoğlunun yaşamış olduğu bu görsel değişimden hiç kuşkusuz amblem/logo tasarımları da etkilenmektedir. Geleneksel temsil sistemlerinde logo biçimleri statiktir ve bu yapı çeşitli kurallarla korunmaktadır. Statik logo tasarımlarının çoklu ortam uygulamaları kullanılmaya başlamadan önceki medyalar için önerilmiş bir çözüm olduğu söylenebilir. Dolayısıyla basılı malzemelerde geçerli olan görsel kurallar dijital ortamda büyük ölçüde değişikliğe uğramaktadır. Görsel, teknolojik ve kültürel gelişmelerin bir sonucu olarak karşımıza çıkan dinamik logo tasarımlarının, alışılmış temsil sistemlerinin dışında yeni bir ifade biçimi olduğu söylenebilir. Çoklu ortam uygulamalarına uyumlu bir görsel araç olan dinamik logolar, internet sitelerinde kısa animasyonlar ile canlandırılabilmekte ve bu uygulamalar tasarımcılar tarafından geleneksel medyaya da yansıtılabilmektedir. Yeni bir algılama önerisinde bulunan dinamik logolar günümüzün bilgi teknolojilerinin gereksinimlerine yanıt verebilmektedirler. Dinamik logo tasarımları yeni bir dönemin habercisi konumundadır. Hayatımızın teknoloji ve internetle kuşatıldığı bu dönemde görsel algımız bugüne kadar hiç olmadığı kadar hızlı bir biçimde değişmektedir. Yeni görüntü arayışı içinde olan bireyler günümüzde statik imgelere duyarsız hale gelmektedir. Bu nedenle tasarımcılar bu gerçeğe uygun refleksler geliştirmelidirler. Bu çalışmanın temel amacı; çağımızın gerekleri doğrultusunda kurum ve kuruluşları daha iyi temsil etmesi açısından yeni eğilimler bağlamında yapılan amblem/logo tasarımlarının hangi kriterlere göre yapıldığını belirlemek, yeni eğilimler bağlamında yapılan amblem/logo tasarımları ile diğer amblem/logo tasarımları arasında ne tür farklar olduğunu açıklamaktır. Bu çalışmada imajın kavramsal çerçevesi, kurum kimliği ve amblem/logo tasarımlarının çeşitleri açıklanarak, imaj değişikliği açısından kurum kimliği yaratmada amblem/logo tasarım trendleri farklı ve özgün örnekler üzerinden değerlendirilmiştir. Yapılan değerlendirmeler bağlamında günümüz iletişim teknolojilerinin yol açtığı niteliksel dönüşüm dikkate alınarak algılama sürecine etkileri açısından tasarım sürecinde logo tasarımlarına dikkat edilmesi, çağımızdaki yeni eğilimler bağlamında yapılan amblem/logo tasarımları için oldukça önemli olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ways of visual expression in emblem/logo designs have differed during the historical process according to the era people lived in; however, their primary function, which is summarizing identity and characteristics, has never changed. In our world, communication channels increase and become varied each day depending on technological developments. Increasing volume of messages require the information to be presented in a learnable, comprehensible and interesting way. Emblem/logo designs are also influenced by this visual changes experienced by humankind. In traditional representational systems, logo forms are static and this structure is protected by various rules. Static logo designs can be said to be a solution recommended for media before multimedia practices were begun to be used. Thus, visual rules for written material change significantly in digital medium. It can be said that dynamic logo designs, which appear as a result of technological and cultural developments, are a new way of expression besides common representational systems. Dynamic logos, which are visual aids compatible with multimedia practices, can be animated in websites with short animations and these practices can also be reflected in the traditional media by designers. Dynamic logos which suggest a new perception can respond to the requirements of today's information technologies. Dynamic logo designs are the messengers of a new era. In this age we are surrounded by technology and the internet, our visual perception changes as fast as it has never changed before. Individuals who are in need of a new image become indifferent to static images. Thus, designers should develop reflexes suitable for this truth. The primary purpose of this study is to find out according to which criteria emblem/logo designs created to represent institutions better in line with the needs of our age are created and to explain what kind of differences there are between emblem/logo designs created within the context of new tendencies and other emblem/logo designs. This study explains the conceptual framework of image, institutional identity and the kinds of emblem/logo designs and emblem/logo design trends in creating institutional identity in terms of image change by using different and unique examples. Within the context of the assessments conducted, it was concluded by taking into consideration the qualitative transformation caused by today's communication techniques that paying attention to logo designs in terms of their influences on the process of perception can be quite important for emblem/logo designs within the context of new trends of our age.