Ortabahçe Köyünün coğrafyası
Geography of Ortabahçe Village
  1. Tez No: 479363
  2. Yazar: FİKRET YALÇIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMAL SEVİNDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Ortabahçe Köyü, Doğu Anadolu Bölgesi'nin Erzurum-Kars Bölümü'nde yer almaktadır. Erzurum'un güneydoğusunda yer alan Ortabahçe'nin, Erzurum Şehri'ne kuş uçuşu uzaklığı yaklaşık 40 km'dir. Ortabahçe Köyü, doğu-batı doğrultulu Karasu Vadisi'nin güneyinde ortalama 1750 metre yükseltideki olan Cinis Ovası'nda yer alır.Ortabahçe ve çevresinde sert karasal iklim hâkimdir. Yerleşim bölgesinde meteoroloji istasyonu bulunmadığı için verilerinden faydalanılan Erzurum'da yıllık ortalama sıcaklık 5.4°C, yağış 407.5 mm'dir. Araştırma sahası ve çevresinin doğal bitki örtüsü steplerden oluşmaktadır. TÜİK 2015 yılı verilerine göre Ortabahçe Köyü'nün nüfusu 980 kişidir. 2000 yılı nüfus sayımlarına göre 803 kişi olan nüfusun bu kadar önemli bir azalış göstermesi, yöredeki göç gerçeğini ortaya koymaktadır. Tarımın hâkim olduğu ekonomide, hayvancılık asıl geçim kaynağıdır. Ortabahçe'de hayvan besiciliği amacıyla kurulmuş çiftlikler mevcuttur. Ancak çiftçi nüfusun çoğunluğu tarımsal faaliyetleri geleneksel yöntemlerle yürütmektedir. Depremlerden sürekli etkilen Ortabahçe'de, 2004 yılındaki Aşkale Depremi'nde konutların tamamına yakın kısmı yıkılmıştır. Yapılan deprem konutlarından sonra Ortabahçe yeniden nüfus kazanmaya başlamıştır.
Özet (Çeviri)
Ortabahçe Village is located in Erzurum-Kars part of the Eastern Anatolian Region. Ortabahçe, located in the south-east of Erzurum, is about 40 kms away from Erzurum City.Ortabahçe Village is located in the Cinis Plain which is at an average of 1750 meters in the south of the Karasu Valley in east-west direction.A harsh continental climate is predominant in Ortabahçe and surroundings. While the average annual temperature in Erzurum is 6.3 C°, the rainfal is 588.7 mm. It is composed of steppe species of natural vegetation in the research area and its surroundings. According to TUİK's 2015 datas the population of the town center is 980. According to population cencus in the year 2000 its population was 803, such a sharp decrease asserts the migration fact in the region.In the agriculture based economy, cattle dealing is the main source of income.Ortabahçe has farms established for livestock breeding. However, the majority of the farmers' population carry out agricultural activities in traditional ways.In Ortabahçe, constantly affected by the earthquakes, near the whole of the houses in Aşkale Earthquake in 2004 was demolished. After the construction of the earthquake dwellings Midwaji began to gain population again