Osmanlı tapu kayıtlarının nitelendirilmesi: Erzurum örneği
Qualification of the Ottoman tapu registrations: Erzurum sample
  1. Tez No: 479369
  2. Yazar: EMRAH AKTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DÜNDAR ALİKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arşiv, Bilgi ve Belge Yönetimi, Tarih, Archive, Information and Records Management, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Yunanca'dakiarkheion ve Latince'deki archivum'dan gelen arşiv terimi; resmi daire, belediye sarayı anlamına gelmektedir. Dolayısıyla bu terim, belli bir yönetim dairesine ait işlemi bitmiş resmi evrâkın, düzenli bir şekilde bir araya toplanması ve bu yazılı belgelerin saklanıp, korunduğu yer anlamlarında da kullanılmış. Osmanlıda önemine binaen Hazine-i Evrâk yada Mahzen-i Evrâk denilmesi arşive verilen değeri ortaya koymaktadır. Günümüzde de varlığını devam ettiren arşiv uygulamaları, şahıslar,kurumlar ve devletlerarası hak talep etmede önemli rol oynamaktadır. Tarihi geçmişi oldukça eskiye dayanan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün temeli Osmanlı İmparatorluğunda kurulan ''Defterhâne-i Âmire'ye dayanmaktadır. Tanzimat sürecinde Defter-i Hâkânî'ye tahvil edilen tapu arşivleri cumhuriyet döneminde ise Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüne dönüştürülmüştür. Bu çalışmada ise Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüne bağlı VIII. Bölge Müdürlüğü envanterinde bulunan Tapu Arşivleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Term of archives orginally developed from the Greek arkheion and the Latin archivum words, which refers to official institution and municipality palace. For this reason this term has also been used to mean the collection of regular official documents of a particular institution and the place where these written documents are kept and protected. Because of its significance in the Ottoman Empire, it is called the Hazine-i Evrâk or the Mahzen-i Evrâk. This prove that Ottoman gave greatg importance to archives. Archival practices, which continue to exist today, play an important role in demanding among individuals, institutions and state. The historical history of the General Directorate of Land Registry and Cadastre is old and it is based on the ''Defterhâne-i Âmire'' established in the Ottoman Empire.In the Tanzimat period, the title Register Archives which were transferred to Defter-i Hâkânîye and it was transformed into General Directorate of Land Registry and Cadastre in the republic period. In this study, the Register Archives in the inventory of the 8th Regional Directorate affiliated to General Directorate of Land Registry and Cadastre were examined.