Bir eleştiri nesnesi olarak tesettür (2010-2015 yılları arasında sosyal medyada tesettür tartışmaları)
Veiling as a critique object (veling arguments on social media between the years 2010-2015)
  1. Tez No: 479370
  2. Yazar: HÜLYA DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ AKPOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, modernleşmenin doğal sonucu olarak toplumsal yaşamın birçok alanında olduğu gibi kadın kıyafetlerinde de yaşanan değişmelerin yarattığı tartışmalar irdelenmeye çalışılmıştır. İki bölümden oluşan bu çalışmanın ilk bölümünü; modernlik, Türk modernleşmesinin seyri, Türk modernleşmesinde kadının yeri ve kamusal alan olarak sosyal medyadan meydana gelen kavramsal çerçeve oluşturmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise; kamusal alan olarak ele alabileceğimiz sosyal medyadan elde edilen verilerle Müslüman kadın giyimini ifade eden tesettür tartışmaları ele alınmaktadır. NVivo 11 nitel araştırma programıyla incelenen verilerle tesettür tartışmalarının günümüzde geldiği durum analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was tried to discuss the controversies created by the changes in women's clothing as modernization is in many areas of the social field as a natural end result. This study consists two parts.The first part; modernity, Turkish modernization, the place of women in Turkish modernization and the social media as a public space. In the second part of the study; we are dealing with the veil disputes that express Muslim women's clothing given from the social media that we can consider as a public space. The present situation of veilling arguements are analyzed in the NVivo 11 qualitative research program.