Türkiye'de negatif siyasal reklam uygulamaları: (2007, 2011 ve 2015 genel seçimleri örneğinde bir analiz)
Negative political advertising applications in Turkey:(A analysis on the (2007, 2011 and 2015 general elections sample)
- Tez No: 479384
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RACİ TAŞCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, Public Relations, Political Science
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Siyasal reklamların amacı hizmet ettikleri siyasal parti ya da adaya yönelik tutum, düşünce ve inanca yönelik seçmenlerin davranışlarına etki etmektir. Temelinde ikna kavramı yatan bu amaç, çeşitli siyasal iletişim yöntemlerini kullanmak yoluyla seçmenlerin siyasi parti ya da adayların kendilerine oy vermelerini hedeflemektir. Siyasal reklam türlerinden olan negatif siyasal reklam, parti ve adayların dönemin atmosferine bağlı olarak başvurdukları yöntemlerden biridir. Bu bağlamda bu çalışmanın amacı 2007 ve 2015 arasındaki genel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi(AKP)-Cumhuriyet Halk Partisi(CHP)-Milliyetçi Hareket Partisi(MHP)'nin; Hürriyet, Cumhuriyet ve Türkiye gazetelerinde yayınlanmış negatif siyasal reklam örnekleri içerik çözümlemesi yöntemiyle göstergebilimsel açıdan incelenmeye çalışılmasıdır. Çalışmada partilerin negatif siyasal reklam örneklerinde kullandığı mesaj stratejileri, kullanılan reklamlarda ön plana çıkan ana yönelimler ve söz konusu reklamların biçimsel (renk, fotoğraf, amblem-slogan kullanım vb.) değişkenlerine ilişkin değerlendirmeler yapılmıştır. Analizler sonucunda iktidar partisi ve muhalefet partilerinin kullanmış oldukları reklamlarda ekonomi, ulaşım, yolsuzluk, işsizlik, sosyal güvenlik ve siyasal katılım vb. konularda birbirlerini negatif reklam stratejileri üzerinden eleştirdikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of political advertising is to influence the behavior of voters towards attitudes, thoughts and rhetoric towards the political party or the candidate. This goal, which is based on the concept of persuasion, aims voters to vote for their political party or candidates through the use of various methods of political communication. Negative political advertising, a type of political advertising, is one of the methods that parties and candidates resort to depending on the atmosphere of the period. The aim of this study was to examine the AKP-CHP-MHP in general elections between 2007 and 2015; the examples of negative political advertisements published in Hürriyet, Cumhuriyet and Türkiye newspapers are tried to be investigated from the perspective of semiotics by means of content analysis. In the study, evaluations were made on the message strategies used by the parties in the cases of negative political ads, the main trends in the foreground of the advertisements used, and the formal (color, photograph, emblem, slogan usage, etc.) variables of the advertisements. As a result of the analyzes, the ruling party and the opposition parties in their advertisements on the economy, transportation, corruption, unemployment, social security and political participation etc., they have criticized each other through negative advertising strategies.