Türk Hukukunda miras ortaklığının paylaşmadan önceki durumu
The situation before sharing of the inheritance partnership in Turkish Law
  1. Tez No: 479383
  2. Yazar: AYŞE NUR MERVE YAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN İKİZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Mirasbırakanın, birden çok mirasçısı bulunması durumunda, ölümü ile birlikte kanun gereği ve kendiliğinden bir ortaklık meydana gelir. Mirasın açılmasından paylaşmaya kadar devam eden bu ortaklığa miras ortaklığı adı verilir. Miras ortaklığının ortakları yasal ve atanmış mirasçılardır. Ortaklar terekeyi bütün hak ve borçlarıyla birlikte kazanırlar. Tereke üzerinde ortaklar elbirliği ile hak sahibidirler. Kanundan ve sözleşmeden doğan istisnalar saklı kalmak kaydı ile, mirasçılar terekeyle ilgili tüm işlemleri oybirliği ile yaparlar. Açılacak olan davalarda kural olarak mecburi dava arkadaşlığı vardır. Mirası kabul eden mirasçılardan her birinin borçlardan kişisel ve müteselsil sorumluluğu söz konusudur. Her bir mirasçı miras ortaklığının paylaşılması için dava açabilir. Ancak mirasçıların anlaşması, mirasbırakanın iradesi, kanun hükmü gereği veya hâkim kararıyla paylaşmanın ertelenmesi söz konusu olabilir. Miras payının mirasbırakanın ölümünden önce veya sonra devredilmesine kanun müsaade etmiştir. Mirasbırakanın ölümünden önce devrin mümkün olması için, mirasbırakanın sözleşmeye katılımı veya onayı şarttır.
Özet (Çeviri)
The Situation Before Sharing of the Inheritance Partnership in Turkish Law In case the inheritance has been shared by more than one heir, the death of the legator automatically forms a partnership between these heirs by law. This partnership, from the opening of the legacy to the sharing, is called the heritage partnership. The partners of this partnership are legal and appointed heirs. The partners will acquire the inheritance together with all the rights and debts. The partners have mutual rights on the inheritance. Without prejudice to the exceptions arising from the law and the contract, the heirs unanimously perform all transactions relating to the treaty. As a rule, all heirs are required to join the lawsuits as parties. Each heir who accepted the inheritance has has personal and mutual responsibility for debts. Each heir may file a case for the sharing of hereditary partnership. However, it is possible to postpone the partition of the estate owing to the agreement of the heirs, the will of the inheritance, a provision of law or the decision of the. The law permits the transfer of the share of inheritance before or after the death of the legator. In order to be able to transfer the share of inheritance before the death of the legator, it is necessary to have the consent or approval of the legator to the contract.