Rus dilindeki basit cümlelerin tipolojisi (Sınıflandırılması) (Türk öğrencileri bakış açısıyla)
Typology (Classification) of simple sentences in Russian language (From the position of Turkish student)
- Tez No: 479437
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Dilbilim, Western Linguistics and Literature, Linguistics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Rus dilindeki basit cümle yapılarının tipolojisini incelemeyi öngörülen amacı, araştırma konusu ile ilgili belge ve kaynak taraması yapmak, gerekli kaynakları temin etmek, Türkçe'ye çevirmek ve bunun sonucunda yapılacak araştırmaya katkı sağlamak, Türkiye'de Rus dilbilimi, morfoloji ve sözdizimi gibi alanlarda yapılan çalışmalara katkı sağlamak, kapsamlı bir kaynak araştırması ile bu alandaki eksikliği gidermek, araştırmayı bir Türk öğrenci gözü ile Rus dilbilimi alanında çalışan bilim adamlarına sunmaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to examinate The typology of simple sentence in the view of Turkish students. For this one of our first step is, to provide the necessary resources to translate into Turkish and to contribute to research in consequence. And the next step is to do researches in areas such as morphology and syntax and by this way to contribute Russian linguistics in Turkey.