Çağdaş Rus ve Türk dillerinde karşılaştırmalı olarak cümlenin temel ögeleri
The main parts of the sentence in modern Russian and Turkish languages in a comparative way
- Tez No: 674597
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR GÜNEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Dilbilim, Western Linguistics and Literature, Linguistics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
İletişimin başlıca aracı olan dil, insanı kuşatır; insanla var olup, var olma macerasını yine insanla sürdürür. Dil canlıdır; hareketlidir, her daim değişim ve gelişime açıktır. Dil- düşünce ekseninde düşünüldüğünde ise ifade ihtiyacı kaçınılmazdır. Zaten yaratılıştan gelen kendini anlatma, fikirlerini ortaya koyma ve bildiğini aktarma isteğiyle insan, sosyal hayatında dilin sağladığı bütün olanaklardan ziyadesiyle faydalanmaktadır. Dili anlamlı kılan, duygu, düşünce ve arzuların dışa vurumunda sözcükleri belli bir düzen, belirli bir dizgede bir araya getirerek, ifadeyi oluşturan ise cümlelerdir. Başlıca bileşenleri şahıs ve de eylem olan yani temel öğelerini özne ve yüklemin oluşturduğu cümleler ve bahse konu olan bu ögeler çalışmamızın odak noktasını oluşturmaktadır. İşte bu çalışmada, özellikle odağa alınan özne ve yüklem kapsamlı bir şekilde incelenmeye çalışılacaktır. Öncelikli olarak tanım ve tarifleri üzerinde durulacak olan, çalışmanın da özünü oluşturan bu ögelerin, ilerleyen bölümlerde ise Çağdaş Rus Dili ve Çağdaş Türk dilindeki kullanım esaslarının, anlam sahalarının, türleri ve özellikle dikkate değer inceliklerinin tüm yönleriyle ele alınması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Language, the main means of communication, surrounds the human, exists with the human and continues its adventure of existence with a human. Language is alive, mobile and always open to change and development. When considered in the language-thought axis, the need for expression is inevitable. Besides, the human with the desire to explain himself from creation, to reveal his ideas and to convey what he knows takes advantage of all the opportunities provided by language in his social life. It is the sentence that makes language meaningful by combining words in a certain order, a certain string, in the expression of emotions, thoughts and desires, and forming an expression. Sentences, of which main components are person and action and basic elements are formed by the subject and verb, and these mentioned items constitute the focus of the study. In this study, especially the subject and verb taken into focus will be tried to be inclusively examined. In the following chapters, it is aimed to address all aspects of the usage principles, meaning fields, types and especially remarkable subtleties in modern Russian and modern Turkish language.