Yeni kurumsal iktisat çerçevesinde kamu harcamaları-büyüme ilişkisi: Farklı gelişmişlik düzeylerine sahip ülkeler üzerine ampirik bir analiz
The relationship between public expenditures-growth within the framework of new institutional economics: An empirical analysis about countries, which have different level of development
  1. Tez No: 479471
  2. Yazar: ALİ YASİN KALABAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MENŞURE KOLÇAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Kamu harcamalarının büyümeye etkisi, uzun süredir iktisatçıların üzerinde hem fikir olamadığı bir husus olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bağlamda farklı ekoller, farklı iddialar ortaya atmakta ve yapılan ampirik çalışmalar da tıpkı iddialar gibi farklı sonuçlar vermektedir. Birbiriyle çelişiyormuş gibi görünen bu iddiaların aslında ülkelerin kurumsal yapılarındaki farklılıklardan kaynaklandığı düşünülmüş ve bu bağlamda 175 ülke, Birleşmiş Milletler Kalkınma Ajansı'nın her yıl yayınladığı İnsani Gelişme Endeksine göre dört gruba ayrılarak, kamu harcamalarının farklı kurumsal yapılara sahip ülkelerde büyümeyi nasıl etkilediği anlaşılmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda ampirik çalışma: yatay kesit bağımlılığı, durağanlık sınaması, sabit etkiler modeli, rassal etkiler modeli, hausman testi, değişen varyans sınaması, otokorelasyon sınaması ve Standart Hataları Düzeltilmiş Panel Veri (Panel Corrected Standard Errors-PCSE) Modeli'nden oluşmaktadır. Kurumsal gelişmişliğin en yüksek olduğu ülke grubunda kamu harcamaları çok az etkinken, gelişmekte olan ülke gruplarında bu etkinlik artmakta ve az gelişmiş ülkelerde ise en yüksek noktaya ulaşmaktadır. Sonuç olarak kurumsal gelişmişlik düzeyi ile kamu harcamalarının etkinliği arasında negatif korelasyon tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The impact of the growth of public expenditures is an issue that economists can not agree on long-standing. In this context, different ecoles have made a different claims and empirical studies gives different results like claims. These claims, which seem to contradict each other, were originally thought to be originated from the differences in the institutional structures of the countries and in this context, 175 countries classified as four groups by United Nations Development Agency according to annual Human Development Index in order to understand how public spending affected the growth of countries with different institutional structures. In this context, empirical model consist of cross-sectional dependency, unit root test, panel data fixed effect analysis, panel data random effect analysis, hausman test, heteroscedasticity test, autocorrelation test and Panel Corrected Standard Errors Model (PCSE). Government expenditure has been minimum effective in countries which have high institutional development, this efficiency has increase in group of developing country and has reached maximum level in less developed countries. Consequently negative correlation has been detected between institutional development level and efficiency of government expenditures.