Güney marmara kalkınma ajansı bölgesindeki tarım alet ve makinaları imalatçılarının durumu ve sorunları
Situation and problems of agricultural instruments and machinery manufacturers in South Marmara development agency
- Tez No: 479486
- Danışmanlar: PROF. DR. HABİB KOCABIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, Balıkesir ve Çanakkale illerinden oluşan Güney Marmara Kalkınma Ajansı bölgesindeki tarım alet ve makinaları imalat sanayisinin durumu, sorunları ve çözüm önerileri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu amaçla bölgede faaliyet gösteren 34 firma ile yüz yüze yapılan anket formlarının değerlendirilmesinden elde edilen veriler ile konu hakkındaki araştırmalar, farklı kurumların hazırladıkları raporlar ve ilgili web sitelerinden elde edilen verilerden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda, firmaların sahiplik ve ticari yapıları, personel yapısı, malzeme, tedarik ve teknik ekipman, kapasite kullanım oranları, ürün ve hizmetleri hakkındaki durumları, ihracat düzeyleri, Ar- Ge durumları, sektör ile ilgili sorun ve talepleri hakkında bilgiler edinilmiştir. Bu bağlamda, firmaların verimlilik ve karlılıklarını artırarak sürdürülebilir rekabet avantajı elde etmeleri için sektörel ve akademik işbirliğine ihtiyaç duydukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, consisting of Balıkesir and Çanakkale cities, the situation, problems and suggestions for solution of agricultural equipment and machinery manufacturing industry in South Marmara Development Agency region are tried to be presented. For this purpose, the data obtained from the evaluation of face-to-face questionnaires with 34 companies operating in the region, the researches about the subject, the reports prepared by different institutions and data obtained from the related web sites were used. As a result of the research, information about the ownership and commercial structures of the companies, the status of the personnel, the situation of supplies and technical equipment, capacity utilization rates, conditions about products and services, the export levels, the R&D status, the problems and requests related to sector were obtained. In this context, it has been determined that to achieve sustainable competitive advantage by increasing the productivity and profitability, firms need sectoral and academic cooperations.