Bazı tarımsal ürünlerin emissivite değerlerinin belirlenmesi
Determination of thermal emissivity of some agricultural products
- Tez No: 479488
- Danışmanlar: PROF. DR. HABİB KOCABIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Artan tüketim ve kaliteli ürün isteği hem üreticileri hem de hizmet sunan tüm sektörleri etkilemekte ve yeni arayışlara yönlendirmektedir. Bu bağlamda ürünlerin kalite değerlerinin hem hızlı hem de kısa zamanda belirlemek için teknolojik gelişmelerden termal görüntüleme yöntemlerini kullanarak emissivite değeri ile istenilen parametrelerdeki ürünlerin tespiti ve sınıflandırılması kolay ve hızlı olmaktadır. Doğada var olan tüm besin grupları, organik ve inorganik olmak üzere tüm maddelerin özelliklerini termal görüntüleme yöntemi ile belirlemek ilgili madde hakkında gerekli tüm bilgilerin elde edilmesinde ve kullanılmasında büyük avantaj sağlamaktadır. 0 o C -100 o C arasındaki yapılan ürün analizlerinde sıcaklık etmeniyle emissvite arasındaki değişim ve etkileşimi görülmüştür. Bu sıcaklık aralığında bulunan ürünlerin emissvite değerleri ürünün özelliklerine bağlı olarak 0,40 ile 0,98 değerleri arasında tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Increasing consumption and demand for quality products are affecting both producers and service sectors and leading to new searches. In this context, it is easy and fast to determine and classify the products in desired parameters with emissivity value by using thermal imaging methods from technological developments to determine the quality values of the products both fast and also in a short period of time. Determination of the properties of all the nutrient groups, organic and inorganic, present in the soil by thermal imaging method provides a great advantage in obtaining and using all necessary information about the related substance. Changes in temperature and interaction between emissivity were observed in the product analyzes between 0 o C and 100 o C. The emissivity values of the products in this temperature range were determined between 0.40 and 0.98 depending on the properties of the product.