Bazı tarımsal ürünlerin, verimlerinin yılları bölgeler ve diğer faktörlere göre karşılaştırılması
- Tez No: 2591
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Yousif M. Khalaf Yüksek Lisans Tezi Gazi üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Temmuz 1987 Bu arastxrmada Türkiye'deki buğday üretiminin yxl- lara, bölgelere ve buğday çeşitlerine göre dagxlxmxnxn istatistiksel bir analizi yapxlmxstxr. Analiz sxrasxnda, verimliliği etkileyebilecek fak törler olarak seçilen yxl, bölge ve buğday çeşidi öğele rinin karsxlxklx etkileşimleri, model denklemleri yardx- mx ile incelenmiştir. Arastxrmada, tekil varyans ve bir leşik varyans yöntemlerinin her ikisi de kullanxlmxstxr. Tekil varyans analizinde faktörler arasxnda etkileşimler söz konusu olamxyacagxndan, birleşik varyans tekniği ter cih edilmiştir. Yapxlan analiz sonunda, aşağxdaki istatistiksel so nuçlar elde edilmiştir* 1- Sadece 1984 ve 1985 yxllarxnaait istatistiksel veriler bulunduğu için,“yıl”faktörü ile ilgili örnekler çoğaltılamamıştırj fakat bu iki yıl arasındaki üretim farkının da istatistik bakımından önem siz olduğu görülmektedir. 2- Seçilen üç bölgede (Orta Doğu, Orta Güney, Orta Kuzey), buğday veriminin bölgele re göre değişimi istatistik bakımından önemsizdir. Fakat, bu bölgeler, artan buğday verimi sırasına göre, Orta Kuzey, Orta Güney, Orta Doğu şeklinde d iz i lebi lirler. 3- Buğday verimliliği testinde buğday çeşitleri arasın da da önemli bir fark olmadığı görülmüştür. Fakat çeşit ler verimlilik açısından, gerek-79, bolal, kıraç-66, be- zostaya-1 ve haymana-79 diye sıralanmış olduğu gösteril miştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT You si f M.Khalaf M.S. THESIS Gazi University Instute of Science And Technology July, 1987 In this sduty, a statistical analysis of the distri bution of wheat production in relation to years, locations and wheat variety has been attampted. During the analysis, the interrelations between the three factors chosen to be likely to effect the wheat pro duction namely, year, location and variety have beet in vestigated by using model equations. Seperate variance and combined variance analysis techniques have been used for this purpose. The Cambined variance analysis was pre ferred as the seperate variance alternative was not sui table to take the interactions between the three factors into account.As a consequence of the performed analysis, the fol lowing results have been reached. 1-Since only 1984 and 1985 figures were available, we were unable to choose representative years other than these two? but the difference between the productions pertaining to these years appear to be statistically in significant. 2-In the three locations (Orta-doğu, orta güney and orta kuzey) chosen for comparison, the variation of wheat production from place to place is statistically insigni ficant. But, these three regions are found to be in the order of orta kuzey, orta güney and orta doğu in increas ing wheat productivity. 3-The variety of the wheat is also found to be a statistically insignificant factor as far as the wheat production is concerned, But the varieties analysed could be arranged in decreasing productivity order as Gerek-79, Bolal, Kıraç-66, Bezostaya-1 and Haymana-79.