Balıkesir İli thymus türleri üzerine morfolojik ve taksonomik araştırmalar
Morphological and taxonomical researches on the thymus species in the Balıkesir
- Tez No: 47949
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLENDAM TÜMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
oz BALIKESİR İLİ THYMUS TÜRLERİ ÜZERİNE MORFOLOJİK VE TAKSONOMİK ARAŞTIRMALAR Osman ALP Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Biyoloji Eğitimi Anabilim Dalı (Y. Lisans Tezi / Tez Danışmanı: Doç. Dr. Gülendam TÜMEN) Balıkesir 1996 Bu çalışma 1991-1993 yılları arasında Balıkesir yöresinde Thymus türlerinin mor folojik özelliklerini ve yayılışını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çeşitli bölgelerden top lanan örneklerin taksonomik özellikleri tanımlanarak, Balıkesir Thymus florası be lirlenmiştir. Çalışma alanında belirlenen bölgelerden gezi sonucu örnekler toplanmıştır. Toplama işlemi bitkilerin çiçek açma zamanlarında (Mayıs-Haziran-Temmuz aylarında) yapılmıştır. Tür tayinlerinde kullanılması açısından çiçek, yaprak, gövde ve kök gibi or ganlarının da toplanılmasına dikkat edilmiştir. Toplanan örneklerin tanımlanmasında baş lıca Flora of Turkey RH. Davis (1982)'den yararlanılmıştır. Teşhisler Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, Farmasotik Botanik Anabilimdalı'na onaylatılmıştır. Çalışma dönemimiz boyunca araştırma alanımızda 5'i tür, 2'si alttür olmak üzere 7 taxa tespit edilmiş olup bu türlerden 5'ine Balıkesir için literatür kayıtlarında rast lanmasına rağmen 2'si bölge için tanımlanan yeni türlerdir. Bunlardan; Thymus pulvinatus Celak; Thymus cherlerioides Vis. var. cherlerioides, Thymus sipyleus Boiss. subs, si- pyleus var. sipyleus, Thymus longicaulis C. Presi. subs, longicaıdis var. subisophyllus (Borbas) Jalas veThymus longicaulis C. Presi. subs, chaubardii (Boiss. Heldr. ex Reichb) Jalas chaubardii türleri Balıkesir için literatürde kayıtlı olan ve araştırmalarımız sonucu bizim de tespit ettiğimiz türlerdir. Bunların dışında literatürde bulunmadığı halde bizim tespit ettiğimiz Balıkesir için yeni olan türler Thymus sibthorpii Bentham ve Thymus thracicus Velen var. longidens. Jalas tır. Çalışmalarımız sırasında belirlenen bütün türlerin morfolojik özellikleri üzerinde du rularak tanımlanmış bu türlerin tespit edilmesiyle floraya ait mevcut bilgilere katkıda bu lunulmaya çalışılmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Thymus/ Balıkesir ili / taxonomik çalışma İT pulvinatus / T. longicaulis T. thracicus / T. cherlerioides / T. sibthorpii / T. sipyleus II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MORPHOLOGICAL AND TAXONOMICAL RESEARCHES ON THE THYMUS SPECIES IN THE BALIKESİR Osman ALP Balıkesir University, Instute of Science, Deparment of Biology Education (M. Sc. Thesis / Supervisor: Assoc Prof. Dr. Gülendam TÜMEN) Balıkesir -Turkey, 1996 This study was made in order to define the morphological features and spreading areas of Thymus species around Balıkesir in the years of 1991-1993. Thymus flora of Balıkesir is idendifying taxonomical features of species which are collected in several parts of region. Some samples are collected from the regions which are defined as a result of de tailed considering. The process of collecting was done in the period of flowers growing (es pecially May, June, July). Additionally, In order to determine species, flowers roots, stems, branches are also collected very carefully. It is examplified by Flora of Turkey P.H. Davis (1982) to idendify collected samples. The results were confirmed and accepted by Department of Pharmosotic Botanic Fa culty of Pharmacy in the University of Ankara. At the period of our study; there are 7 taxa define and 5 of these are species, the rest of them subspecies. In addition to these; 5 of these 7 taxa are available in the documentary literature and 2 of them are new records for the region of Balıkesir. Some of these such as Thymus pulvinatus Celak; Thymus cher- lerioides Vis. var. cherlerioides Thymus sipyleus Boiss. subs, sipyleus var. sipyleus Thy mus longicaulis C. Presl. subs, longicaulis var. subisophyllus (Borbas) Jalas Thymus lon- gicaulis C. Presl. subs, chaubardii (Boiss. Heldr. ex Reichb) Jalas chaubardii species are both recorded in the documentary literature and also dendified as an Apart from, there are new species idendified such as Thymus sibthorpii Bentham ve Thymus thracicus Velen var. longidens Jalas that we did not have their names in the documentary literature before. During our stud; the morphological features of all determined species are perfecetly de termined and, by using these definitions, we tried to enrich whole informations about flora. KEY WORDS... Thymus / Balıkesir / study of taxonomical / T. pulvinatus / T. lon gicaulis /T. thracicus /T. cherlerioides / T. sibthorpii /T. sipyleus III