Kanatlı işletmelerinden kaynaklanan koku probleminin belirlenmesinde bir e-burun sisteminin kullanılması
Use of an e-nose system in determining the odor problem which is based on poultry operations
- Tez No: 479510
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL KIZIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Hayvansal üretimin çevreye olan etkileri arasında gübre kaynaklı koku, özellikle kanatlı işletmelerinde karşımıza büyük bir problem olarak çıkmaktadır. Gübre işletim sistemlerinin tasarımında ve yönetiminde dikkate alınması gereken koku probleminin başlıca kaynağı hayvan gübresinden yayılan gazlar, uçucu organik bileşikler ve diğer bazı unsurlardır. Dolayısıyla, bu probleme neden olan unsurlar koku probleminin dışında barınak içerisindeki hayvanların ve çalışan işçilerin sağlıkları üzerinde de olumsuz etkilere sahip olmaktadır. Koku son derece sübjektif bir kavram olduğundan ölçülmesi ve şiddetinin belirlenmesi oldukça güçtür. Son yıllarda elektronik alanındaki gelişmelere bağlı olarak insan burnunu taklit ederek çalışan elektronik burun sistemleri (EBS) de bu amaçla kullanılmaktadır. Bu tezin amacı, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü bünyesinde faaliyet gösteren Tarımsal Sensör ve Uzaktan Algılama Laboratuvarında bulunan bir elektronik burun sistemi ile yine aynı laboratuvarda geliştirilmiş olan hava kalitesi ölçüm ve uyarı cihazlarını eş zamanlı olarak kullanarak her iki sistemin performansını karşılaştırmaktadır. Seçilen bir kanatlı işletmesinin çevresinden alınan hava örnekleri, her iki cihazla da okunarak elde edilen değerler, Coğrafi Bilgi Sistemleri kullanılarak noktalanmış ve kokunun dağılımı yüzey istatistiği yöntemiyle modellenmiştir
Özet (Çeviri)
Among the environmental impacts of livestock production, especially poultry operations, manure related odor problems appear to be highly important. Major source of odor that should be considered in the design and management of manure management systems are gases, volatile organic compounds and some other particles. Hence, those sources that cause odor problems also cause health problems for housed livestock and workers. It is highly difficult to identify and measure the level of odor since it is a subjective term. Electronic nose systems (ENS) that mimic human olfaction have been widely used in this area depending on the recent advances in electronics. The aim of this thesis is to compare the performance of an electronic nose system that is available at the Çanakkale Onsekiz Mart University, Agricultural Structures and Irrigation Department, Agricultural Sensor and Remote Sensing Laboratory with an air quality sensing module that is developed at the same laboratory by using these both systems simultaneously. Air quality samples were collected from a poultry house's surroundings. Each samples were subjected to both systems simultaneously. Those readings were applied to Geographical Information Systems to spatially model the odor dispersion using geostatistics.