Çanakkale endemiği alyssum pinifolium (Nyar.) t.r.dudley türünün in vitro mikroçoğaltımı
In vitro micropropagation of alyssum pinifolium (Nyar) t.r. dudley an endemic plant of Çanakkale
  1. Tez No: 479511
  2. Yazar: HAMZA BAYAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT AKI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Botanik, Biology, Biotechnology, Botany
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Tamamlanan Yüksek Lisans Tezinde, Çanakkale'de yayılış gösteren üretim istekleri net olarak bilinmeyen, sınırlı birey sayısına sahip yasadışı yumru toplama, yasal madencilik faaliyetleri gibi etkenler nedeniyle yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmış olan Brassicaceae familyasından Alyssum pinifolium (Nyar.)T.R. Dudley türünün mikroçoğaltımı yapılmıştır. Çalışmada bitkisel materyal daha önceden bölümümüzde tohumdan in vitro olarak yetiştirilmiş bitkilerden seçilmiştir. İn vitro yetiştirilmiş olan bitkilerin sağlıklı nod, internod, yaprakları alınıp farklı konsantrasyon ve kombinasyonlarda BAP, IAA içeren MS ortamlarında kallus uyartımı için kültüre alınmıştır. Farklı kültür koşullarda kallus oluşturma potansiyeli karşılaştırılmıştır. En iyi kallus oluşumunun 2,0 mg/L BAP ve 0,1 mg/L IAA içeren MS besin ortamında gerçekleştiği belirlenmiştir. Elde edilen sağlıklı kalluslar farklı konsantrasyon ve kombinasyonlarda BAP, IAA içeren MS sürgün ortamlarına alınarak alt kültürler yolu ile sürgün oluşumuna gerçekleştirilmiştir. Sürgün oluşumunun 16. haftasından itibaren sadece bazı ortamlarda A. pinifolium türüne ait sağlıklı bitkiciklerin elde edildiği gözlenmiştir. En iyi sürgün oluşumunun görüldüğü ortamın nod eksplantlarından elde edilen kallusların 2,0 mg/L BAP ve 0,1 mg/L IAA ile desteklendiği MS ortamı olduğu tespit edilmiştir. Bu ortamda eksplant başına düşen sürgün sayısı 7,56±0,01olarak saptanmıştır. Araştırma sonucunda, yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olan ve normal şartlarda üretimi zor olan A. pinifolium türünün in vitro mikroçoğaltımı gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
: In this research, Alyssum pinifolium (Nyar.) T.R. Dudley plant belonging to Brassicaceae family which is spreading in Canakkale region, has unknown production necessity and limited population number, and also endangered because of illegal tuber collectors and mining activities has been micropropagated by using in vitro plant tissue culture technics. Plant materials were used from in vitro plantlets which were grown in Department of Biology. Nodes, internodes and leaf explants were taken from in vitro growth plantlets as a initial material for plant tissue culture series. These explants were cultured on MS medium supplemented with BAP, IAA in orderto compare the callus induction capacity. Best callus induction medium were determined as MS medium supplemented with 2,0 mg/L BAP and 0,1 mg/L IAA. Healthy callus transferred to shoot regeneration medium which is supplemented with different combination and concentrations of BAP and IAA. 16 weeks after shoot proliferation of young plantlets which is belonging to A. pinifolium have been obtained. Best shoot induction medium were determined as MS medium supplemented with 2,0 mg/L BAP and 0,1 mg/L IAA. Shoot regeneration numbers for per explant were calculated as 7,56±0,01. As a result of our research, in vitro micropropagation of A. pinifolium were realized.