Metal 3-klorobenzoatların nikotinamid ve dietilnikotinamid komplekslerinin sentezi ve özellikleri
  1. Tez No: 479525
  2. Yazar: NİHAT BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACALİ NECEFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada Zn(II), Cu(II), Co(II) ve Cd(II) 3-klorobenzoatların nikotinamid ve N,N'-dietilnikotinamid kompleksleri sentezlenmiştir.Sentezlenen komplekslerin yapıları elemental analiz, IR ve UV Spektroskopisi yöntemleriyle karakterize edilmiştir. Ayrıca komplekslerin termik davranışları TGA/DTA metodu ile incelenmiştir. Komplekslerin kristal yapıları tek kristal x-ışını yöntemi ile belirlenmiştir. Termik bozunma neticesinde komplekslerden geriye ilgili metal(II) oksitlerin kaldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Zn(II), Cu(II), Co(II) and Cd(II) 3-chlorobenzoate with nicotinamide and N,N'-diethynicotinamide complexes have been synthesized.The prepared complexes were characterized by elemental analysis, spectral studies (IR and UV-vis). Thermal stabilities of the complexes have been studied by TGA/TDA method. The crystal structures of the complexes were determined by single-crystal XRD method. The final products of the thermal decomposition for all synthesized compounds are related metal(II) oxide.