Quality oriented process development via statistical analysis for carbon, water, and energy footprint: An application in textile industry
Karbon, su ve enerji ayak izinin istatistiksel analizi ile kalite odaklı süreç geliştirilmesi: Tekstil endüstrisinde bir uygulama
  1. Tez No: 479530
  2. Yazar: MEHTAP ERDİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SIDDIK SİNAN KESKİN, DOÇ. BAHAR SENNAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Son otuz yıldır gündemde olan küresel ısınma problemi, dünyamız bakımından son derece önemli olup, bunun sera gazları ile ilişkisi çok iyi bilinmektedir. Bu gazlardan etkilisi en baskın olan karbondioksit, hemen hemen tüm endüstriyel faaliyetlerden atmosfere salınmaktadır. Bu emisyonlar büyük oranda fosil yakıtlardan üretilen enerjinin tüketiminden kaynaklanmaktadırlar. Ayrıca, endüstriyel faaliyetlerden kaynaklanan su tüketiminin de, dünyanın sınırlı tatlı su kaynaklarının verimli kullanılabilmesi bakımından dikkatle izlenmesi gerekmektedir. Bu sebeplerle, endüstriyel üretim faaliyetlerinde karbon, su ve enerji ayak izlerinin belirlenmesi ve bunların minimize edilmesi için gerekli çabanın gösterilmesi son derece önemli ve gereklidir. Bu çalışmada, bir kumaş üretim tesisindeki iş süreçlerinin herbiri için karbon, su ve enerji ayak izi değerleri hesaplanıp, bu değerlere bir istatistiksel proses kontrol tekniği olan pareto analizi uygulanmıştır. Pareto analizi ile üretim süreçlerindeki temel problemler tanımlanıp, problemlerin sebepleri ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Ayrıca, istatistiksel çalışmaya bir iç giyim firması da dahil edilmiş ve pareto analizi ile süreçlerdeki ayak izlerinin azaltılmasına yönelik öneriler getirilmiştir. Bu kapsamda, karbon, su ve enerji ayak izleri verilerinden faydalanılarak, kalite evi, iş süreçlerinin kalite fonksiyonu ve çevre odaklı üretime katılım değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Global warming within the last thirty years is an important problem for the world and its relationship with the greenhouse gases is well known. Almost all the industrial activities release carbon dioxide, the most dominant one, into the atmosphere. These emissions are mainly the results of consumption of energy produced from fossil fuels. In addition, water consumption related to industrial activities should also be followed carefully for efficient use of limited fresh water resources of the World. For these reasons, determining carbon, water, and energy footprints in industrial production activities and trying to minimize them by necessary attempt is very important. In this study, carbon, water, and energy footprint values for each of the production processes have been calculated and Pareto analysis, which is a statistical process control technique, was applied to these values. With the Pareto analysis, main problems related to the production processes have been defined and their reasons have been searched. In addition, an underwear company was included in the statistical analysis and suggestions for reducing footprints within the production processes have been developed. In this context, quality house, quality function deployment of processes and participation to environmentally oriented production have been evaluated by using carbon, water, and energy footprint data.