Ülkemizde yaygın olarak yetiştirilen şeker mısır (Zea mays L. var. saccharata) varyetelerinin genetik çeşitlilik ve filogenetik ilişkilerinin araştırılması
Investigation of genetic diversity and phylogenetic relationships in sweet corn (Zea mays L. var. saccharata) variaties commonly grown in our country
- Tez No: 479531
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM İLKER ÖZYİĞİT, DOÇ. DR. ERTUĞRUL FİLİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Mısır bitkisi (Zea mays L.) ülkemiz için önemli bir tarım ürünüdür ve şeker mısır da (Z. mays L. var. saccharata) önemli bir mısır varyetemizdir. Yapılan bu çalışmada ülkemizde tarımı yapılan şeker mısır varyetelerinin genetik çeşitlilikleri ve filogenetik ilişkilerinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. DNA izolasyonu CTAB metoduyla gerçekleştirilmiş ve genetik çeşitlilik analizlerinde ISSR moleküler belirteçleri, filogenetik analizler için ise kloroplast genomunda bulunan trnL - trnF intergenik bölgesinin dizileri kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, genetik çeşitlilik seviyesinin genotipler arasında yüksek olduğu ve polimorfik lokus oranının %76 olduğu tespit edilmiştir. Filogenetik analizler sonucunda ise, şeker mısır genotiplerinin birbirine benzediği buna karşın filogenetik ağaçta farklı grupların oluştuğu anlaşılmıştır. Sonuçta, ISSR moleküler belirteçlerin ve kloroplast trnL-F bölgesinin şeker mısır varyetelerinde genetik ve filogenetik analizler için uygun birer genetik araç olduğu anlaşılmıştır. Elde edilen veriler, gelecekteki mısır ıslah çalışmalarına bilimsel bir zemin ve katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The maize (Zea mays L.) is an important agricultural product for Turkey, and sugar maize (Z. mays L. var. saccharata) is also an important variety of maize. In this study, it is aimed to reveal genetic diversity and phylogenetic relationships in some sugar maize varieties, which have been widely planting in our country. DNA isolation was performed by using CTAB method, and ISSR molecular markers were employed for analysis of genetic diversity. trnL-trnF intergenic spacer sequences in the chloroplast genome were employed for phylogenetic analysis. According to our results, genetic diversity level was higher among the studied genotypes and percentage of polymorphic loci was detected as 76%. Phylogenetic analysis showed that, although sugar maize genotypes were resemble to each other, they were clustered in different groups in phylogenetic trees. As a result, it could be understood that ISSR molecular markers and chloroplast trnL-trnF intergenic spacer region were suitable genetic tools for genetic and phylogenetic analysis of sugar maize varieties. The obtained data from this study will provide a scientific basis and contribution to future maize breeding studies.