Uçan tasarsız ağlarda güvenlik sorunları
Security issues in flying AD-HOC networks
- Tez No: 479533
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER BEKMEZCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hava Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
İnsansız Hava Araçları'ndaki (İHA) teknolojik gelişmeler, askeri ve sivil uygulamalarda çoklu İHA sistemlerinin kullanımını teşvik etmektedir. Çoklu İHA sistemlerinin en önemli faydası, İHA'lar arasındaki iletişime bağlı olan ortak davranışı gerektiren görevleri yerine getirmektir. Uçan tasarsız ağlar (FANET); gerek yer istasyonu ile İHA'lar arasındaki kapsama alanı sorununu çözen, gerekse herhangi bir altyapıya ihtiyaç duymaksızın gerçek zamanlı veri transferini destekleyen bir tekniktir. Tasarsız ağların başka bir türü olarak da değerlendirilebilecek olan FANET, tasarsız ağlarının bütün güvenlik konularını bünyesinde barındırmaktadır. Bunun yanı sıra FANET, İHA'lardan oluşuyor olması nedeniyle bünyesinde yeni güvenlik sorunlarını da barındırabilmektedir. FANET'i diğer tasarsız ağlardan ayıran düğümlerin hareketlilik modeli, hızı ve otonomisi, fiziksel kısıtları bakımından saldırılara açık hale getirmektedir. Bu çalışmada, FANET'i diğer tasarsız ağlardan ayıran karakteristik özelliklerinin mevcut protokollerin üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Nedeni ise mevcut bilinen ve güvenlik için geliştirilen protokollerin hepsinin bilinen protokoller üstüne geliştirilmesidir. Ayrıca kara delik saldırısı; giderek artan düğüm hızı, azalan düğüm yoğunluğu, azalan paket boyutu gibi farklı parametreler altında incelenmiştir. Bunun amacı FANET'in bilinen tasarsız ağlar altında gerçekleşen saldırılardan ne derece etkilendiğinin tespit edilmesidir. Benzetimlerin sonucunda, FANET'in saldırılardan diğer tasarsız ağlara oranla çok daha fazla etkilendiği sonucuna ulaşılmıştır. Özellikle diğer tasarsız ağlarda kullanılan protokollerin üzerine geliştirilmiş güvenli protokollerin FANET'in saldırı olmadığı halde ki ihtiyaçlarına karşılık veremediğinden daha farklı yaklaşımların araştırılması ve ortaya çıkması aşikardır. Ayrıca, bu çalışmada yeni yaklaşımlar üzerine açık çalışma alanlarına da değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Technological advancements in Unmanned Aerial Vehicles (UAV) encourage the use of multi-UAV systems in military and civil applications. The most important benefit of the multi-UAV system is to fulfil missions that require collaborative behaviour, which depends on communication between UAVs. Flying Ad-Hoc Network (FANET) is a technique that both solves the coverage range problem between ground station and the UAVs; and supports real time data transfer without needing any infrastructure. FANET, which can also be considered as another type of ad-hoc network, holds all security issues of ad-hoc networks. Besides, as FANET consists of UAVs, it might also embody new security problems. The mobility model, speed and autonomy of nodes that differs FANET from other ad-hoc networks causes FANET to be open to attacks. In this study, the characteristic features of FANET differing it from other ad-hoc networks, are analysed with respect to their effect on present protocols. The need of conducting such analysis occurred due to the fact that all of the present protocols that are already known and developed for security reasons are built following the already existing protocols. Furthermore, the analysis is conducted within different parameters such as blackhole attack, ever-increasing node speed, decreasing node density, decreasing packet size. Hereby the objective is to identify to witch extent does FANET gets effected by the attacks conducted under the known ad-hoc networks. As a result of the simulations, it is found that FANET's get much more affected from the attacks compared to other ad-hoc networks. Especially, due to the fact that secure protocols, developed upon protocols used in other ad-hoc networks, do not satisfy the needs of FANETs when there is no attack, the necessity of searching for and discovering of more different approaches have arised. Moreover, this study also refers to open fields of study regarding relevant new approaches.