Fanet ağlar için yönlendirme protokolü tasarlama
Designing a routing protocol for fanet networks
- Tez No: 731963
- Danışmanlar: PROF. DR. HASARİ ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Kablosuz ağlar günümüzde birçok alanda kullanılmaktadır. Tasarsız Ağlar, alt yapıya bağımlı olmaksızın kablosuz cihazların iletişim kurabileceği kablosuz ağların alt koludur. Tasarsız Ağlarda altyapıdan bağımsızlık durumundan kaynak cihazın iletişim aralığında olmayan hedef cihazlara erişimini sağlamak için ağdaki tüm cihazlar gerektiğinde yönlendirici görevi üstlenmektedirler. Hareketsiz düğümlerden oluşan tasarsız ağ kurulabileceği gibi düğümlerin hareketli olduğu bir mobil tasarsız ağ (MANET) kurmakta mümkündür. Mobil tasarsız ağlar askeri alanlar, afet durumları, akıllı araçlar, insansız hava araçları gibi pek çok uygulama alanına sahiptir. Bu çalışmada İnsansız Hava Araçlarından oluşan tasarsız bir ağda iletim gerçekleştirmek hedeflenmektedir. Kablosuz ağlarda iletim gerçekleştirebilmek için yapılması gereken ilk işlem, haberleşecek cihazlar arasında veri paketlerinin gönderileceği yolun belirlenmesidir. İnsansız Hava Araçlarının (İHA) oluşturduğu Flying Ad hoc Network (FANET) ağlardakinin aksine hareketliliğin çok olmadığı ağlarda topolojinin sık değişimi ve buna bağlı olarak bağlantının sık kopma sorununun yaşanmamasından dolayı bir kez belirlenen iletim yolunun geçerliliği uzun süre devam etmektedir. Ancak FANET ağlarda İnsansız Hava Araçlarının (İHA) hızlı hareket etmeleri mevcut veri yolunun geçerliliğinin son bulmasına ve sık sık yeni iletim yolunun belirlenmesine yol açmaktadır. Bu çalışmada FANET ağlar için OLSR protokolüne dayanan, RSSI değerine bağlı bağlantı kalitesine göre iletim gerçekleştiren yeni bir yönlendirme protokolü sunulmaktadır. İki protokol paket teslim oranı, yönlendirme yükü ve uçtan uca gecikme kriterlerine bağlı olarak karşılaştırılmakta ve sonuçlar simülasyon sonuçları bölümünde sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Wireless networks are used in many areas today. Ad-hoc Networks are the sub-branch of wireless networks in which wireless devices can communicate without being dependent on infrastructure. In Ad Hoc Networks, all devices in the network act as routers when necessary, in order to provide access to target devices that are not within the communication range of the source device due to the infrastructure independence. It is possible to establish an ad hoc network consisting of stationary nodes, or a mobile ad hoc network (MANET) with mobile nodes. Mobile ad hoc networks have many application areas such as military areas, disaster situations, smart vehicles, unmanned aerial vehicles. In this study, it is aimed to transmit in an ad hoc network consisting of Unmanned Aerial Vehicles. The first thing to do in order to transmit in wireless networks is to determine the path to send data packets between devices to communicate. Contrary to the Flying Ad hoc Network networks, the validity of the transmission path, which is determined once, continues for a long time given that the topology in the networks where there is not much mobility isn't frequent change. However, the rapid movement of Unmanned Aerial Vehicles (UAVs) in FANET networks leads to the expiration of the current data path and the determination of a new transmission path frequently. In this study, a new routing protocol based on the OLSR protocol for FANET networks is presented, which performs transmission according to the link quality depending on the RSSI value. The two protocols are compared based on the criteria of packet delivery rate, routing load, and end-to-end delay, and the results are presented in the simulation results section.