Kristal ve amorf yapıdaki ferromagnetik malzemelerin magnetik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of magnetic properties on silicon-iron and amorphous structured ferromagnetic samples
  1. Tez No: 47954
  2. Yazar: MUSTAFA SABRİ KOCAKÜLAH
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
öz KRİSTAL VE AMORF YAPIDAKİ FERROMAGNETİK MALZEMELERİN MAGNETİK ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ M. Sabri KOCAKÜLAH Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Fizik Anabilim Dalı (Yüksek Lisans Tezi / Tez Danışmanı : Prof. Dr. Ömer ERGİN ) Balıkesir, 1996 Bu çalışmada bir magnetik ölçme düzeneği kurulmuştur. Ana elemanım Epstein-kare devresinin oluşturduğu bu düzeneğin toplayıcı yükselteç, geribesleme yükselteci, integrator ve katlı yükselteç elemanları tarafımızdan yapılmış ve yükselteç türü olarak 741 CN işlemsel yükselteci kullanılmıştır. Magnetik ölçme düzeneği kullanılarak; kristal ferromagnetik malzemelerden Unisil-H tanecik yönlendirilmiş (grain-oriented), M2H, M5, Newcor tanecik yönlendirilmemiş (non-oriented), Unisil-H çizgili tanecik yönlendirilmiş malzemelerinin, amorf ferromagnetik malzemelerden de Metglas 2826MB (Fe^N^Mo^), Metglas 2605S3 (Fe^Si^), Metglas 2605SC (Fe81Nil33Si3SC2), Metglas 2605CO (Fe67Co18fl14,Sf,), Metglas 2714A (FeAConMo2SiwBn) ve Metglas 2705M (Fe5g5Coni5Mo2BlsSis) malzemelerinin B - H mıknatıslanma ve geçirgenlik (Ur - H) eğrileri çizilmiş ve osiloskop ekranında histerezis eğrileri gözlenmiştir. Kristal ferromagnetik malzemelerle 50 Hz - 200 Hz arasında 4 farklı frekans değeri için, amorf ferromagnetik malzemelerle ise 50 ve 100 Hz frekansları için ölçmeler yapılmıştır. Aynı frekans değerleri için malzemelerin alana göre geçirgenlik karakteristikleri de incelenmiştir. Ayrıca kristal ferromagnetik malzemelere ait domain resimleri Bitter-kolloid ve Kerr-Efekt teknikleri kullanılarak çekilmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER : Kristal / Amorf/ Amorf yapı / Kristal ve Amorf / Ferromagnetik Malzeme / Epstein-Square / Kerr-Efekt / Bitter-Kolloid 11
Özet (Çeviri)
ABSTRACT %%,$ VjLn:" ?'?? ? I INVESTIGATION OF MAGNETIC PROPERTIES ON SILICON - IRON AND AMORPHOUS STRUCTURED FERROMAGNETIC SAMPLES M. Sabri KOCAKÜLAH Balıkesir University, Institute of Science, Department of Physics ( M.Sc. Thesis / Supervisor : Prof. Dr. Ömer ERGİN ) Balıkesir - Turkey, 1996 In this work, we have set up a basic magnetic measurement circuit. Epstein- square circuit constitutes the main component of this circuit. We have designed a summer amplifier, feed-back amplifier, an integrator and an instrumentation amplifier circuit and used 741 CN type of operational amplifier on these circuits. Using magnetic measurement circuit, we have observed hysteresis loops on oscilloscope screen and plotted B-H and relative permeability curves for Unisil-H grain-oriented, M5, M2H, Newcor non-oriented and sketched Unisil-H grain-oriented which are in silicon-iron ferromagnetic materials group and Metglas 2826MB (FewNnMoABn\ Metglas 2605S3 (Fe79Si5BX6), Metglas 2605SC (Fe81M135.Sfî5C2), Metglas 2605CO (Fe67CoxJBx4Six), Metglas 2714A (Fe4CoJ2Mo2SiX0BX2) and Metglas 2705M (FeSiSCo72X5Mo2BxsSis) which are amorphous ferromagnetic materials. We have made some measurements on silicon-iron for four frequency values between 50 Hz and 200 Hz and also on amorphous for two frequency values which are 50 Hz and 100 Hz. Permeability characteristics against magneto motive force (mmf) are also plotted with same frequency values. Finally, domain pictures are photographed using Bitter-colloid and Kerr-Effect techniques on silicon-iron ferromagnetic samples. KEY WORDS : Crystal / Amorphous / Amorphous Structure / Crystal and Amorphous Structure / Epstein-Square / Kerr-Effect / Ferromagnetic Samples / Bitter-Colloid m