Manyetik kataklismik sistemlerin manyetik doğasının uçlaşma ölçüm ile araştırılması
Investigation of the nature of magnetic cataclysmic systems with polarimetry
- Tez No: 479545
- Danışmanlar: PROF. DR. VAROL KESKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tez kapsamında polar ve intermediate (orta) polar olarak sınıflandırılan seçilen manyetik kataklismik değişenlerin zamana göre tayf uçlaşma ölçüm gözlemleri sunulmaktadır. Gözlenen sistemlerin manyetik alan özellikleri, dikine hızları ve görsel bölgedeki çembersel uçlaşmaları araştırıldı. Çembersel uçlaşma sinyaline sahip polar sistemlerin uçlaşma tayflarından cyclotron ışınımı varsayımıyla manyetik alan şiddetleri ve manyetik alan yapıları belirlendi. Maksimum çembersel uçlaşmaların takibi ile gözlenen her bir polar sistemdeki beyaz cüce bileşenin dönme dönemi elde edildi. Intermediate polar sistemlerde herhangi bir çembersel uçlaşma sinyali belirlenemedi.
Özet (Çeviri)
In the scope of this thesis, time-series spectropolarimetric observations of some magnetic cataclysmic variables (polars and intermediate polars) are presented. Magnetic field properties, radial velocities and optical circular polarization of observed systems are investigated. Magnetic field strengths and magnetic field structures of polars, which have circular polarization signal, are determined. Monitoring the maximum circular polarization, the spin period of the white dwarf component for each observed polar system is obtained. No circular polarization signal could be detected for intermediate polar systems.