Kataklismik değişen yıldızlarda disk rüzgarları
Disc winds from cataclysmic variables
  1. Tez No: 129520
  2. Yazar: CEM ULUYAZI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. TÜRKER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Yığılma diskleri kataklismik değişenler, aktif galaktik çekirdekler, T Tauri sistemleri gibi çeşitli astrofizik ortamlarda bulunabilir. Yığılma disklerindeki temel problemlerden biri açısal momentumun diskten atılmasını sağlayarak maddenin iç bölümlere yığılmasına imkan veren mekanizmanın ne olabileceğidir. Yüksek ışınım gücüne sahip olmayan disklerde manyetik kökenli rüzgarlar bunu sağlayabilir. Tezde tanıtılan Campbell'ın geliştirdiği modelde [8] türbülent viskoziteye sahip, manyetik alam dinamo mekanizması ile üretilen bir disk söz konusudur. Disk yüzeyinden rüzgarın kalkış açısı 20° olarak verilmiştir, böylece rüzgarın kalkışı için potansiyel engeli yoktur [9]. Rüzgar kütle akısı, maddenin çoğunluğunun yığılması için yeterince küçük, diskteki içe-akımı yönetmek için ise yeterlidir.
Özet (Çeviri)
Accretion disks occur in many astrophysical environments such as cataclysmic variables, active galactic nuclei and T Tauri stars. One of the fundamental problems in accretion disc theory is to understand the mechanism causing the outward advection of angular momentum necessary to allow inflow to the central star. A magnetically channelled wind is a possible mechanism for removing angular momentum from systems that have too low luminosities to drive a wind. An accretion disc model [8] with turbulent viscosity developed by Campbell is contained in this thesis. Magnetic field is generated by a dynamo in the disc. A critical inclination of 20° to the horizontal is found so there is no potential barrier to wind launching [9]. The wind mass flux is sufficient to play a major part in driving an inflow, but small enough for most material to be accreted on to the central object.