Kataklismik değişen yıldızların yapısı ve evrimi
Evolution and structure of the cataclysmic variable stars
- Tez No: 276078
- Danışmanlar: PROF. DR. CAFER İBANOĞLU, PROF. DR. M. CAN AKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalışmasının ilk bölümünde SDSS ile kataklismik değişen yıldız olduğu belirlenen sönük ( V>17 mag) beş sistem ve bir klasik novanın ışıkölçüm gözlemleri 2006 - 2009 yılları arasında TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nde RTT150 teleskobu ile yapılan CCD gözlemlerinin sonuçları yer almaktadır. SDSS J092009.54+004244.9, J132723.39+652854.3, J122740.83+513925.0, J160745.02+362320.7, J145758.21+514807.9, V849 Oph kısa dönemli ( P 6-7 sa dönemli sistemlerin bir kısmının benzer dağılım gösterdiği ancak önemli bir kısmının da anakol yıldızlarına göre daha soğuk yani daha geri tayf türlerinde yer aldığı görülmüştür. Kütle-yarıçap diyagramında dönem boşluğunun üzerinde yer alan bazı CV'lerin ikinci bileşenlerin benzer kütleli anakol yıldızlarına ve CV'lere göre büyük yarıçaplar gösterdikleri belirlenmiştir ve buna neden olabilecek durumlar tartışılmıştır. Sonuçta hem ikinci bileşendeki manyetik aktivite hem de kütle aktarımından önce ikinci bileşen yıldızın evrimleşdiği durumlar için yapılan evrim modelleri, gözlenen büyük yarıçapları açıklayabilmektedir.Yörünge açısal momentumunun sistemin toplam kütlesine göre değişiminde dönem boşluğunun altında ve üstünde yörünge dönemlerine sahip yıldızların belirgin biçimde birbirinden ayrıldığı belirlenmiştir. Yörünge ve birim kütle başına düşen açısal momentumun karşılık gelen özgün açısal momentum miktarları, bileşenlerin ayrı ayrı kütlesine ve sistemin toplam kütlesi göre değişimi incelenerek tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study we present photometric observations of (V>17 mag) five faint cataclysmic variable stars (CVs) discovered by Sloan Digital Sky Survey (SDSS) and a classical nova. The observation of these objects were performed by the Russian-Turkish 1.5-m telescope RTT150 at the TUBITAK National Observatory, between 2006 and 2009. We are purposed time-resolved CCD photometry of the short-period CVs (P 6-7 h appear cooler than main-sequence stars that have later spectral types. The mass-radius diagram shows that most of CV secondaries above period gap have larger radius than main-sequence stars at same mass. We discuss the possible reasons on the oversized nature of the late-type secondary components. Magnetic activity on secondary star and evolved secondaries before mass transfer has been suggested as the more plausible reason for their expanded radii.Orbital angular momentum for CVs as a function of systemic mass revealed a significant separation according to orbital period. We have presented the relations among angular momentum per unit stellar mass as called specific angular momentum, component masses and systemic mass and the results are discussed.