Türkiye çimento sanayi ve üretilen çimento türleri
Cement industry and cement types in Turkey
  1. Tez No: 47957
  2. Yazar: SİBEL ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SACİT OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Öz TÜRKİYE ÇİMENTO SANAYİİ VE ÜRETİLEN ÇİMENTO TÜRLERİ Sibel ÖZGÜR Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı ( Y.L. Tezi/Tez Danışmanı: Prof. Sacıt O?UZ) Balıkesir,1996 Bu çalışmada, Türkiye'deki çimento sanayiinin gelişmesi ve şu andaki durumu incelenmiş, çimento ve çimento, çeşitleri hakkında bilgi verilmiş, ek olarak da Türkiye'deki çimento fabrikalanndaki üretim ve üretim kapasiteleri anlatılmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında çimentonun bulunuşu, gelişmesi ve tanımı yapılmış, daha sonra çimento hammaddeleri ve bunların işlenmesi hakkında bilgi verilmiştir. İkinci aşamada çimento tipleri, kullanım alanları, Türk Standartlarına göre kimyevi özellikleri ve mukavemetleri anlatılmıştır. Son bölümde ise, Türkiye'de bulunan çimento fabrikaları, üretim, tüketim, ihracat ve ithalat değerleri ve Türkiye'nin Dünya ülkeleri ile Avrupa ülkeleri arasında elde edilen değerlere göre bir kıyaslaması yapılmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: çimento/ çimento sanayii/ hammadde/ çimento türleri/ Türk Standartları/ çimento fabrikaları
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CEMENT INDUSTRY AND CEMENT TYPES IN TURKEY Sibel ÖZGÜR Balıkesir University, Institute of Science, Department of Civii Engineering ( M.Sc. Thesis/ Supervisor: Prof. Sacit O?UZ ) Bahkesir-Turkey, 1996 In this study, Cement Industry and its development in Turkey have been investigated. Some knowledge for cement and cement types has been given. Additionally, cement factories and their production capasities have been explained. In the first section, cement industry and its development have been introduced. In the following sections, some informations have been given about cement raw materials and its production stages. In the second section, types of cements, usage fields, chemical and strength properties of cement according to TSE have been presented. Finally, production, consumption, export and import values of cement factories in Turkey have been compared with World countries and European countries values. KEY WORDS: Cement/ cement industry/ raw materials/ cement types/ Turkish standarts/ cement factories