Düğüm noktaları idealleştirmesinin kesit tesirlerine etkisi
The influence of idealization of joints to the influence lines
  1. Tez No: 47958
  2. Yazar: HATİCE ELÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞERİF SAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZ DÜ?ÜM NOKTALARI İDEALLEŞTİRMESİNİN KESİT TESİRLERİNE ETKİSİ Hatice ELÇİ Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı (Yüksek Lisans Tezi / Tez Danışmam:Doç Dr. Şerif SAYLAN) Balıkesir, 1996 '. Yapı sistemlerinin dış etkiler altında statik ve dinamik analizi için çeşitli hesap yöntemleri mevcuttur. Bunlardan en yaygın olarak kullanılanlar“sonlu elemanlar metodu”ve "rijitlik matrisi metodu' 'dur. Düzlem çerçeve sistemlerde düğüm noktalarının idealleştirilmesinin kesit tesirlerine etkisini araştırmak amacıyla yapılan bu çalışmada da bu iki yöntemden yararlanılmıştır. Rijitlik Matrisi Metodu ile yapılan çözümlerde çubuk elemanların; a) sabit enkesitli olması hali, b) birleşim bölgelerinin (düğüm noktalarının) sonsuz rijit olması hali, ayrı ayrı gözönüne alınmıştır. Bu kabuller altında çeşitli sayısal uygulamalar yapılmıştır. Son bölümde ise, farklı kabuller ve yöntemlerden elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Böylece düğüm noktalarının idealleştirilmesinin kesit tesirlerine olan etkileri elde edilmiş ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE INFLUENCE OF IDEALIZATION OF JOINTS TO THE INFLUENCE LINES Hatice ELÇİ Baiikesir University, Institute of Science, Department of Civil Engineering (M.Sc. Thesis / Supervisor : Associate Professor Şerif SAYLAN) Balıkesir-Turkey, 1996 There are various computation. methods for static and dynamic analysis of structural systems those subjected to external forces. The most common methods are“Finite Elements Method”and“Stiffness Matrix method”. In this study these two methods have been exploited in order to investigate the influence of idealization of joints to the influence lines for planer frame systems. For the solutions by Stiffness Matrix Method; a) The case of constant cross section of bar elements b) The case of infinite rigidity of joints, have been taken into account separately. Various numerical examples have been performed in accordance with these assumptions. In the last part, the results obtained from different assumptions and methods have been compared. Thus, the influence of idealization of joints to the influence lines have been analyzed and some suggestions have been made. Kepvords : joints / frames / Stiffness Matrix Method / Finite Element Method. III