Genel mikrobiyoloji laboratuvarlarında ergonomik yüklenimin reba ve rula yöntemleri ile belirlenmesi
Determining the ergonomic overloading by reba and rula methods in general microbiology laboratories
  1. Tez No: 479582
  2. Yazar: İHSAN CEM GÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışmada, Ege Üniversitesi Fen Fakültesi EGEMİKAL Mikrobiyolojik Analiz Laboratuvarında, mikroskop, pipet ve biyogüvenlik kabini ile yapılan çalışmalar esnasında oluşan ergonomik risk faktörleri, yerinde sözlü ve fotoğraf kayıtları ile, gözlem ve AutoCad programı aracılığıyla belirlenmiştir. Bu faktörlerin 5 laboratuvar çalışanı üzerine uyguladığı ergonomik yüklenim şiddeti, tüm vücut analizi (REBA) ve üst eksremitelerin analizi (RULA) yapılarak değerlendirilmiştir RULA analizi sonucu her 3 çalışma pozisyonu için personellerde ergonomik yüklenim şiddeti genel itibariyle yüksek olarak belirlenmiştir. REBA analizi sonu her 3 çalışma pozisyonu için personellerde ergonomik yüklenim şiddeti, mikroskopla çalışma hariç, yüksek olarak belirlenmiştir. Elde edilen skorlar doğrultusunda yanlış çalışma duruşlarının iyileştirilmesi gerekmektedir. Çalışmada yanlış çalışma duruşlarının önlenmesi ve ergonomik çalışma şekline uygun prosedürler geliştirilerek, laboratuvar çalışanlarının, laboratuvar ergonomisi hakkında farkındalığın arttırılması istenmiş, oluşabilecek kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarının engellenmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, in Ege University Science Faculty EGEMIKAL Microbiological Analyses Laboratory, awkward ergonomic factors which can be emerged while working with microscope, biosafety cabinet and pipetting are determined by oral communication, observation and with the photographs which are taken to use it through AutoCad. For all 5 laboratory personnel, ergonomic strain density is measured as 'high risk' in RULA ergonomic risk density chart (1-7) for each three kind of work position in general. Except working with microscope, ergonomic strain which are caused by working with biosafety cabinet and pipetting is measured as high risk in REBA ergonomic risk density chart (1-11+). Through the results, ergonomic strain level on 5 laboratory personnels shows awkward work position. In the name of hindering the awkward working postures, dropping the ergonomic strain level to create a healthier work station in laboratories and preventing the WRMSD's from personnel, so on, a series of ergonomic suggestions about pipetting, microscope work and biosafety cabinet use, are established as final work.