Ege bölgesine uygun pamuk çeşitlerinde verim ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of yield and quality properties of suitable cotton varieties for Aegean region
- Tez No: 479583
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE İLKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Ege Bölgesinde yaygın olarak ekilen birçok pamuk çeşidinin içinden bölgeye en çok adapte olmuş, yüksek lif kalitesine ve çırçır randımanına sahip çeşidin bulunması amacıyla yürütülen bu çalışma 2016 - 2017 yıllarında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri bölümü araştırma ve uygulama tarlalarında yürütülmüştür. Tesadüf blokları deneme desenine göre dört tekrarlı olarak kurulan denemede çeşit olarak Bayer, Progen, May Tohumculuk, Birlik Tohumculuk, Özaltın Tohumculuk ve Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü'nce satışı yapılan 12 pamuk çeşidi (Gloria, Claudia, Julia, ST 373, Karizma, Özaltın 404, Carmen, Sezener 76, Naz 07, Flash, BİR 949, Özbek 100) kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda kütlü verimi bakımından Claudia çeşidinin, çırçır verimi bakımından Julia çeşidinin, lif kalitesi bakımından BİR 949 çeşidinin diğer çeşitlere göre öne çıktığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was carried out at the experimental area of the Department of Field Crops of Faculty of Agriculture of Ege University in 2016, to find the most adept species with high fiber quality and ginning capacity among the many cultivated cotton species in the Aegean Region. In this study, which was established as four replications according to the randomized blocks trial design, 12 cotton varieties (Gloria, Claudia, Julia, ST 373, Karizma, Özaltın 404, Carmen, Sezener 76, Naz 07, Flash, BİR 949, Özbek 100) produced and sold by Bayer, Progen, May Seed, Birlik Seed, Ozaltın Seed and Cotton Research Institute were used. As a result of the analyzes, it was observed that Claudia in total yield, Julia in ginning quality and BİR 949 in fiber quality were found to be more prominent than other varieties.