Nanofotonik kristaller kullanarak tekstil yüzeylerinin modifikasyonu
The modification of textile surfaces by using nanophotonic crystals
  1. Tez No: 479599
  2. Yazar: GÖNÜL YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET SEVENTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, nanofotonik kristaller kullanılarak tekstil yüzeylerinin modifikasyonunun gerçekleştilmesidir. Bu bağlamda, tekstil yüzeylerinde yapısal renk eldesi için, poli(stiren metil metakrilat akrilik asit) esaslı nanofotonik kristaller üretilmiş ve kristallerin yapısı kimyasal analiz metodları ile doğrulanmıştır. Siyah % 100 pamuk dokuma kumaş üzerine, bu nanofotonik kristaller kaplama teknikleri kullanılarak uygulanmış ve kumaş üzerinde yapısal renk elde edilmiştir. Nanofotonik kaplanmış kumaşlara, yıkama dayanımları kazandırılmıştır. Bu kumaşların, ışık haslığı, yıkama dayanımı ve yapısal renk özellikleri tekstil standartlarına uygun olarak incelenmiş ve tekstil sanayiinde uygulanabilirliği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this dissertation was to perform the modification of textile surfaces by using nanophotonic crystals. In this context, nanophotonic crystals which were made from poly(styrene methyl methacrylate acrylic acide) were fabricated. The structure of nanophotonic crystals were tested by chemical analysis methods. 100% cotton woven black fabric coated by these nanophotonic crystals by using textile coating methods and the structural coloured surface was obtained. In this thesis also, the nanophotonic coated fabrics were gained the washing durability. Afterwards, the light colour fastness, washing durability and structural colour properties of nanophotonic coated fabrics were tested according to textile standards and the applicability of the crystals in textile industry was evaluated.