Bisiklet sporcu giysilerinin giyim konforu özelliklerinin geliştirilmesi
Development of cycling athletes clothes clothing comfort properties
  1. Tez No: 479598
  2. Yazar: ÖZLEM KURTOĞLU NECEF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYNET ÖNDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Gerçekleştirilen tez çalışmasının amacı bisiklet yol yarışları alanında kullanılmak üzere, sporcuların performanslarını artırmaya yönelik giysi modellerinin tasarlanması ve geliştirilmesidir. Bu bağlamda, kumaşları belirlemek amacıyla, farklı hammadde ve örgü yapılarında 25 adet kumaş dikişsiz örme makinelerinde kontrollü şartlarda üretilmiştir. Üretilen kumaşların fiziksel ve konfor performans testleri yapılarak, elde edilen sonuçlar karşılaştırmalı istatistiksel analizlerle değerlendirilmiştir. Optimum konfor özelliklerine sahip kumaşlar belirlenmeye çalışılmıştır. Dikişsiz üretim teknolojisi ile üretilen kumaşlardan 4 farklı model geliştirilmiş ve prototip numuneleri üretilmiştir. Geliştirilen modellerin tasarım doğrulaması 8 gönüllü reakrasyonel bisiklet sporcusunun katıldığı subjektif giyim denemeleri yapılmıştır. Subjektif giyim denemeleri gerçek ortam koşullarının simüle edildiği iklimlendirme laboratuvarında gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this dissertation is to design and develop cycling clothes models that aimed to increase athletes' performance in the field of road bicycle races. In this context, 25 different fabrics were knitted by using seamless knitting machine in order to determine fiber type and knitted fabric structure under controlled conditions. The physical and comfort performance tests of these fabrics were carried out and the results were evaluated by using comparative statistical analyzes. According to the results of analyzes, fabrics which has optimum comfort properties were selected and 4 different models were design and prototype samples were manufactured by using seamless knitting technology. The design verification of the garments was performed by subjective wear trials in which 8 recreational cycling athletes volunteers were participated. Subjective wear trials were conducted in climate laboratories that simulate the real conditions.