Ultraviolet-visible nanophotonic devices
Morötesi-görünür bölge nanofotonik aygıtlar
  1. Tez No: 275036
  2. Yazar: BAYRAM BÜTÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKMEL ÖZBAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Sağlamlıkları, yüksek enerji radyasyonlarına dirençleri, morötesi dalgaboylarında çalışacak aygıtların üretimine olanak sağlaması gibi özelliklerinden dolayı III-Nitrat tabanlı malzeme sistemleri son yıllarda büyük ilgiyle araştırılmakta olan bir alan olmuştur. Üstün özellikleri sayesinde özellikle uzay uygulamalarında, morötesi aygıtların üretilmesinde, beyaz ışık oluşturulmasında, düşük dalgaboylarında yarıiletken lazer, ve lazer pompalama sistemlerinin geliştirilmesinde bu malzeme sistemleri üzerinde yoğun bir şekilde çalışılmaktadır. Diğer yarıiletken teknolojilerinde de karşılaşılan sürekli daha mükemmel kristal kalitesine sahip malzemenin büyütülmesi ve üretilmesi, özellikle AlGaN yapılarında karşılaşılan yüksek p-tipi Ohmik kontak kalitesi problemleri üzerinde yoğunlaşılmıştır. Buna ek olarak özellikle ışık saçan diyotlarda bulunan ışığın yapının dışına çıkarılması, halen değişik yöntemlerin denendiği bir çalışma konusudur. Bu tezde, yüksek kalitede nitrat tabanlı malzeme üretilmesi, bu malzemelerden yüksek performansa sahip fotodetektörler ve ışık kaynaklarının üretilmesi üzerinde çalışılmıştır. Buna ek olarak, diyotların üzerinde değişik yapılar üzerinde çalışılmış ve ışık saçan diyotla elektriksel olarak pompalanabilen inorganik/organik hybrid lazer sistemlerinin geliştirilmesi konusunda çalışmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently in semiconductor market, III-Nitride materials and devices are of much interest due to their mechanical strength, radiation resistance, working in the spectrum from visible down to the deep ultraviolet region and solar-blind device applications. These properties made them strongest candidates for space telecommunication, white light generation, high power lasers and laser pumping light emitting diodes. Since, like other semiconductors, there have been material quality related issues, ongoing research efforts are concentrated on growing high quality crystals and making low p-type ohmic contact. Also, in light emitting device applications, similar to the visible and infrared spectrum components, there are challenging issues like high extraction efficiency and controlled radiation. In this thesis, we worked on growth and characterizations of high quality (In,Al)GaN based semiconductors, fabricating high performance photodiodes and light emitting diodes. We studied different surface modifications and possibilities of obtaining light emitting diode pumped organic/inorganic hybrid laser sources.