Narda ozon uygulamalarının hasat sonrası kurşuni küf çürüklüğüne etkileri
Effect of ozone treatments on postharvest gray mold decay on pomegranate
  1. Tez No: 479602
  2. Yazar: AYSER BİLLOR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PERVİN KINAY TEKSÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Nar meyvelerinde hasat sonrası çürüklüğe neden olan patojenler içerisinde, çiçeklenme döneminde latent infeksiyonlar gerçekleştirmesi nedeniyle B. cinerea en önemlisidir. Türkiye'de hasat sonrası nara ruhsatlı pestisitin bulunmaması ile pestisitlerin insan ve çevre sağlığına olan zararları nedeniyle alternatif yöntemlerin araştırılması gerekliliğini doğurmaktadır. Bu çalışma, hasat sonrası ozon uygulamalarının çürüklük gelişimine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Meyveler, 2015 yılı çalışmalarında B. cinerea ile inokulasyondan 24 saat önce ve 24 saat sonra 1, 5 g O3/Nm3 konsantrasyonundaki ozonlu suya 3 dk. süreyle daldırılmış; havaya ozon uygulamalarında ise 50, 100 mg O3/Nm3 dozundaki ozon gazında 10 dk. süreyle bekletilmişlerdir. 2016 yılındaki çalışmalarda ise, meyveler inokulasyon gerçekleştirilmeden 50, 100 mg O3/Nm3 dozundaki ozon gazında 10, 20 dk. bekletilmişlerdir. Meyveler uygulamalardan sonra soğuk hava deposunda 6±0.5 °C ve %90-95 oransal nemde 5 ay süreyle depolanmıştır. Çalışmalar sonucunda, inokulasyon sonrası 5 g O3/Nm3 konsantrasyonunda suya ozon uygulamasında %75.55 ve 50 mg O3/Nm3 dozunda havaya ozon uygulamasında %89.48'lik bir çürüklük gelişiminde koruma sağlanmıştır. Meyvelerde ozon uygulamaları nedeniyle fitotoksik etkiye rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Among the pathogens causing post-harvest decay in pomegranate fruit, B. cinerea is the most important since it causes latent infections during flowering period. The lack of registrated pesticide for post-harvest on pomegranate in Turkey and harmful effects of pesticides to human and environmental health need to search for alternative control methods. The aim of the study was to determine the effect of post-harvest ozone applications on the development of gray mold decay on pomegranate. The fruit was immersed in ozonated water at a concentration of 1, 5 g O3/Nm3 for 3 minutes, 24 hours before and 24 hours after inoculation with B. cinerea and in the ozone applications to the air, the fruits were kept in the ozone gases at a dosage of 50, 100 mg O3/Nm3 for 10 minutes in 2015. In the studies in 2016, the fruits were kept in the ozone gases at a doses of 50, 100 mg O3/Nm3 for 10, 20 minutes without inoculation. All treated fruits were stored in cold storage room at 6 ± 0.5 ° C and 90-95% relative humidity for 5 months. As a result of the studies, an protection effect by 75.45% in aqua ozone application at a concentration of 5 g O3/Nm3 after inoculation and 89.48% in ozone application to the air in a dose of 50 mg O3/Nm3 was obtained. There was no phytotoxic effect on fruit after ozone applications.