Kazı makinelerinin seçiminde çok kriterli karar verme yöntemlerinin uygulanabilirliği
Applicability of multi-criteria decision making methods in the selection of excavation machines
- Tez No: 479603
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLBEN ÇALIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
İnşaat ve imalat sektöründeki gelişmelerle birlikte kazı makineleri de gelişmekte ve farklı amaçlara yönelik pek çok kazı makinesi üretilmektedir. Ancak, piyasada farklı nitelik ve maliyete sahip pek çok kazı makinesinin mevcut olması, kazı makinesi seçim sürecini zorlaştırmaktadır. Bu nedenle, çok sayıda kriterin göz önüne alınmasını gerektiren kazı makinesi seçim probleminin çözümünde, analitik bir şekilde alternatiflerin sıralanmasını sağlayan çok kriterli karar verme yöntemlerinin kullanılması önerilmektedir. Bu tez çalışmasının amacı, bir alan çalışması ile çok kriterli karar verme yöntemlerini karşılaştırmaktır. Bu kapsamda, İzmir ilindeki bir inşaat firmasının ekskavatör seçim problemi alan çalışması olarak ele alınmıştır. Literatürden yararlanılarak belirlenen değerlendirme kriterleri; satınalma bedeli, motor gücü, hidrolik pompa debisi, çalışma ağırlığı, yakıt tüketimi, servis olanakları, elden çıkarma durumu, yedek parça durumu ve operatörün konforudur. Firma tarafından belirlenen 4 alternatif, AHP, PROMETHEE, ELECTRE ve TOPSIS yöntemleri kullanılarak sıralanmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen sonuçlar ve çözüm aşamaları da dikkate alınarak çok kriterli karar verme yöntemleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Along with the developments in the construction and manufacturing sector, a broad array of excavation machines are produced for different purposes. However, numerous excavation machines are available in the market with different qualities and costs makes the selection process difficult. For that reason, multi-criteria decision making methods are proposed to solve excavation machine selection problem which takes into account multiple criteria, by analitically ranking the alternatives. The aim of this thesis is to compare the multi criteria decision making methods via a case study. Within this scope, an excavator selection problem was carried out for a construction company in Izmir as the case study. Assessment criteria, which are taken from the literature, were defined as purchasing cost, engine power, hydraulic pump flow rate, operating weight, fuel consumption, service conditions, secondary market, spare part conditions and comfort of operator. AHP, PROMETHEE, ELECTRE and TOPSIS methods were used to rank the 4 alternatives defined by the decision makers. The multi criteria decision making methods were compared with respect to the solution steps and results obtained from the case study.