Medikal dokusuz yüzey yapılarının geliştirilmesi ve özelliklerinin incelenmesi üzerine bir araştırma
A research on development of medical nonwoven structures and investigation of their properties
- Tez No: 479601
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Son yıllarda nonwoven tekstillerin tıp alanındaki uygulamaları, kullanımlarının kolay olması ve hijyene verilen önemin artması gibi sebeplerden dolayı artmıştır. Bu çalışmada, kırık tedavisinde çok kullanılan alçıların ya da ortopedik bandajların altında kullanılmak üzere çok katlı nonwoven yapılar geliştirilmiştir. Bu geliştirmenin amacı kişiye daha iyi konfor ve kullanım kolaylığının sağlanmasıdır. Yün, viskon, polipropilenin hammadde olarak kullanılmasıyla meltblown ve iğnelenmiş nonwoven yapılar geliştirilmiş, daha sonra bu yapıların bazıları spunbond katmanlar ile de birleştirilmiştir. Geliştirilen çok katlı nonwoven yapılara gramaj, kalınlık, hava geçirgenliği, eğilme direnci ve su buharı geçirgenliği testleri yapılmıştır. Sonuçlar daha sonra SPSS yazılımı kullnılarak tek yönlü varyans analizi ile istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar; çok katlı nonwoven yapıların kırık tedavisinde alçı ve ortopedik bandajların altında pamuk ya da sentetik pedin yerine kullanılmaya uygun olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
During the last decades, nonwoven textiles have become widely used in the medical field due to their ease of use and due to the recent increase in the importance given to hygiene. In this study, multilayer nonwoven structures were developed in order to be used under the orthopedic bandages and plaster casts which are widely used in the fracture treatment. The aim of this development is to give more comfort and ease in use to the wearer. Wool, viscose and polypropylene were used as raw materials and multilayer nonwoven structures were produced by using meltblown and needling methods, then some samples were also combined with spunbond layers. Basis weight, thickness, air permeability, bending rigidity and water wapor permeability tests were applied to the multilayered nonwovens and the results were evaluated statistically by One Way Anova Test, using SPSS software. The obtained results have shown that; multilayer nonwoven structures which can be used in the fracture treatment are good candidates to be replaced by cotton or syntetic pads since they provide better comfort to the user.