Vidalı stokerde alttan beslemeli bir kömür yakma sisteminin incelenmesi
An Investigation on the underfeed combustion of coal with the screw stoker
  1. Tez No: 47961
  2. Yazar: LEVENT ŞENOL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. ÜMİT KAMÇICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
ÖZ VİDALI STOKERLE ALTTAN BESLEMELİ BİR KÖMÜR YAKMA SİSTEMİNİN İNCELENMESİ Levent ŞENOL Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Makina Mühendisliği Anabilim Dalı (Y. Lisans Tezi / Tez Danışmanı : Yrd. Doç. Dr. M. Ümit KAMÇICI) Balıkesir, 1996 Dünya üzerinde en yaygın kullanılan enerji kaynaklarından kömürün özellikle ızgaralı yakma sistemlerinde kullanımı sırasında küçük kömür tanelerinin yanmadan ızgara aralılarına düşmesiyle büyük oranlarda verim kayıpları oluşmaktadır. Elek altı olarak adlandırılan bu kömürlerin kullanımında özellikle alttan beslemeli stokerlerde ve toz kömür yakma sistemlerinde yüksek verim elde edilir. Tesisten alınması gereken kapasiteye göre bu iki yakma sisteminden birisi tercih edilir. Yapılan deneysel çalışmada alttan beslemeli bir stokerde verim ve emisyon değerleri teorik ve deneysel olarak incelenmiştir. Balıkesir Dursunbey ilçesinde üç ayrı ocaktan alman kömür kullanılmıştır. Deneylerde 10 m2 'lik yan-silindirik bir kalorifer kazanına vidalı stoker yakma sistemi monte edilmiştir. Bu sistemde kömür cinsi, tanecik çapı ve hava besleme akısı değiştirilerek, bu parametrelerin verim ve emisyon üzerindeki etkileri incelenmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: elek altı kömür / stoker / toz kömür / yanma alttan besleme
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN INVESTIGATION OF THE UNDERFEED COMBUSTION OF COAL SYSTEMS WITH THE SCREW STOKER Levent ŞENOL Balıkesir University, Institute of Science, Department of Mechanical Engineering (M. Sc. Thesis / Supervisor: Assist. Prof. M. Ümit KAMÇICI) Balıkesir- Turkey, 1996 A great deal of efficiency losts take form because of the fact that unburned coal particles fall to the grate spaces especially on grate combustion systems during the usage of coal which is mostly used as an energy source on the world. High efficiency has been obtained at underfeed stokers and in pulvarized coal combustion systems at the usage of these coals which are called undersifter. One of these two combustion systems is prefered according to the capacity of foundation. At this laboratory work, efficiency and emission data an underfeed stokers. Coal which was taken from three difrferent furnaces, has been used at Dursunbey country of Balıkesir. In experiments, 10m2 heatting surfaces semi-sindirical coal burning warm water boiler has been used. Also, a fastened with screw stoker combustion system has been monitored to the boiler. Then, the kinds of coal, the diameter of particle and air feed flux has been changed. Finally, the effects of parameters on efficiency and emission have been investigated. KEY WORDS: undersifter coal / stoker / pulverized coal / combustion / underfeed.