Çok katlı yapıların gelişim sürecinde strüktürel ve konstrüktif analiz
Structural and constructive analysis of high rise buildings during to developments periods
- Tez No: 47962
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ORHAN REMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
öz ÇOK KATLI YAPILARIN GELİŞİM SÜRECİNDE STRÜKTÜREL VE KONSTRÜKTİF ANALİZ Bedriye ASIMGİL Bahkesfr Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Mimarlık Ana Bilim Dalı Yüksek Lisans Tezi / Tez Danışmanı : Yrd. Doç. Dr. Orhan REMAN) Balıkesir, 1996 Yüksek binalar, her dönemde ve yüksek yapı tipleri grubu içinde, uygulanan strüktürel sisteme, malzeme özelliğine göre teknolojik gelişim, malzeme kullanımı, yapım sistemi yönüyle daha gelişmişlerdir. Betonarme elemanların ve ardından çeliğin taşıyıcı sistem (strüktürel sistem) kullanımı, yükseklik sınırının aşılmasında en büyük etken olmuştur. Her geçen gün Avrupa ve Amerika'da yeni teknolojik gelişmelerin bulunduğu strüktür ve mega strüktür tasarımlar uygulanmaktadır. Günümüzde, bilgisayar destekli mimari tasarımda malzeme teknolojisinin bilinmesi kadar, yatay yük direncine sahip strüktürel sistemlerin özelliklerinin bilinmesi önem taşımaktadır. Çalışmanın giriş bölümünde, yüksek yapı kavramlarının yanında, bu yapılara gereksinim nedenleri bulunmaktadır. 2. Bölümde; Avrupa ve Amerika'daki yüksek yapı örnekleri, ortaya çıkış nedenleri ile belirtilmektedir. 3. Bölümde; yüksek yapı tasarımını etkileyen yatay yükler ve sistem seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar ele alınmıştır. 4. Bölümde; örneklemelerle geçmişten günümüze yüksek yapı strüktürel sistemleri açıklanmış ve bunu takiben 5. bölümde; her sisteme ait yatay yük davranışları bir tablo halinde karşılaştınlmıştır. Bu çalışmanın temel amacı; günümüzde kullanılan yüksek yapı strüktürel sistem tasarımcılarına malzeme ve taşıyıcı sistem teknolojileri bakımından bilgi aktarmaktır. ANAHTAR SÖZCÜKLER : yüksek yapılar / strüktürel sistemler / yatay yükler / çerçeve sistem / perde sistem / tübüler sistem / mega strüktür. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT STRUCTURAL AND CONSTRUCTIVE ANALYSIS OF HIGH-RISE BUILDINGS DURING TO DEVELOPMENT PERIODS Bedriye ASIMGİL Balıkesir University, Institue of Science, Department of Architecture ( M.Sc Thesis / Supervisor: Assist. Prof. Orhan REMAN) Bahkesir-Turkey,1996 Every time of period, if the high-rise buildings are compared with previous groups, they have achivements due to developments of applied structural systems and used material features. Main affects of the high limitations are applied reinforced structure system or used stell building structure for high-rise buildings. Nowadays in Europe and North America structural systems and mega structural systems have been applied. In computer aided design of architecture, both of the structural system and used material features have to be known. In the beginning of the study, main terms and for high-rise buildings are given. Second section gives reasons of high-rise buildings in Europe and North America with examples. During design of high-rise building, the main points are considered for lateral loads and systems selection in third section. Fourt section, up to date examples of high-rise structured systems aregives and fift section combines behavirous of lateral loads of each structure in a tabular form for comparision. The main of this study is that presenting applied structural systems and material features to the designers for high-rise buildings. KEY WORDS : high-rise buildings / structural systems / lateral loads / framed system / shear system / tubular system / mega structure. Ill