Çipura (Sparus aurata) pulu jelatininin farklı şekerler kullanılarak reolojik özelliklerinin geliştirilmesi ve üretilen filmlerin mekanik ve karakteristik özelliklerinin kıyaslanması
Development of the reological characteristics of gild head sea bream (Sparus aurata) scales gelatin using different sugars and comparison of mechanical and characteristic properties of the produced films
- Tez No: 479611
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TOLGA DİNÇER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Su Ürünleri, Biotechnology, Aquatic Products
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez çalışmasında, ülkemizde yüksek potansiyele sahip yetiştiricilik sektöründen elde edilen, balık pulu ve üretilen jelatin materyalinin farklı şekerler ile yapılan çapraz bağlanmalar sayesinde kalitesini yükseltmek ve tüketilebilir filmler üreterek bu filmlerin mekanik ve fonksiyonel özelliklerini tespit etmek amaçlanmıştır. Bu amaç ile Türkiye denizlerinde avcılığı ve yetiştiriciliği yaygın olarak yapılmakta olan çipura (Sparus aurata) balığı pullarından jelatin ve tüketilebilir filmler üretilmiştir. Üretilen jelatinlerin ve filmlerin reolojik ve fonksiyonel özelliklerini geliştirmek için bazı şekerlerle çapraz bağlanması çalışılmıştır. Şeker olarak riboz ve inülin kullanılmıştır. Çalışma dahilinde üretilen jelatinlerin suda çözünürlük, viskozite ve jel dayanımı analizleri yapılmış ve ısıl işlem öncesi ribozla çapraz bağlanan jelatinin üretilen diğer bütün jelatin grupları arasında en yüksek çapraz bağ derecesine sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, with the aim of increasing quality of the fish scale gelatin material, obtained from the fish scales which comes from the high potential aquaculture sector in our country through the cross-linking with different sugars and to determine the mechanical and quality properties of the gelatin and consumable films were obtained. For this purpose, gelatin and edible films were produced from the aqua cultured gilt head sea bream (Sparus aurata) scales which are widely used in fishing and culturing in Turkish seas. It has been studied to cross-link some sugars to improve the rheological and functional properties of the gelatins and films produced. Ribose and inulin were used as sugar. Analysis of water solubility, viscosity and gel strength of gelatin produced in the study were carried out and it was determined that ribose cross - linked gelatin had the highest cross - linkage among all other gelatin groups produced before heat treatment.