S.Ü.Y.O dalyanının su özellikleri ve bazı ekonomik balık türlerinin gelişmeleri üzerine araştırmalar
- Tez No: 4327
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN UYSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
6- ÖZET Bu araştırma, İzmir Körfezinde bulunan, eski adi Homa Dalyanı olarak bilinen Ş.Ü.Y.O. Dalyanında 1987 yılının Ocak-Aralık ayları arasında yapılmıştır. Araştırma sırasında S. Ü. Y.O.Daly anının fiziko-kimyasal parametre (Sıcaklık, Tuzluluk, Çözünmüş Oksijen, pH) değerleriyle; besleyici element (Nitrit, Nitrat, Amonyum ve Fosfat) düzeyleri saptanılmış olup, bulunan bu sonuçların, dalyan kuzuluklarından belirli periodlarla yakalanan ekonomik balık türlerinde gözlenen gelişmelerle olan ilişkileri incelenmiştir. Yapılan çalışmada fiziko-kimyasal parametre değerleriyle, besleyici element düzeyleri maksimum ve minimum olarak aşağıdaki şekilde gözlenmiştir. -Sıcaklık (t°C) :9. 5-27.0 -Tuzluluk (S Zo) : 29-32 -Çözünmüş Oksijen (D0-mg/l):6.3~8.8 -pH :7. 2-7.8 -Nitrit (N02-N, ug.at/1) :0. 236-2.006 -Nitrat (N03-N, jıg.at/1) :0.318-3.089 -Amonyum(NH4-N, ug.at/1) :3. 221-25. 457 -Fosfat (PO.-P, ug.at/1) :0.282-1.416 S. İl. Y.O. Dalyanının kuzuluklarında yakalanan ekonomik balık türlerini Osteichthyes Classinin, Mugilidae,Sparidae,Serranidae, family alarma ait Topan Kefal (Mugil cephalus Iâ.n»1758),Mavraki Kefal (Uza saliens-183- Risso, 1810), Altınbaş Kefal (Uza aurata Rlsso,18l0), Ciran Kefal (Liza ramada Risso,1826), Çipura (=Lidaki)(Sparus aurata Lin,1758) ve Levrek (Dicentrarchus labrax Lin,1758) türleri oluşturmaktadır. S.Ü.Y..Dalyanındaki ekonomik balık türlerinin.gösterdikleri gelişmelerin tesbit edilmesi amacıyla 1 Eylül, 1 Aralık tarihleri arasında yapılan çalışmada balıkların kazanmış oldukları ortalama canlı ağırlıklarla, ortalama vücut uzunluğu ve yüksekliği değerleri Tablo 39* da verilmiştir. Tablo-39: Ekonomik Balık Türlerinin Çalışma Boyunca Kazanmış Oldukları Ortalama Canlı Ağır lık(gr.), Ortalama Vücut Uzunluğu ve Yüksekliği Değerleri (cm.) Tabloda da görüldüğü gibi, çalışılan balıklarda ağırlık artışları ile birlikte, vücut uzunluklarında ve yüksekliklerinde de artışlara rastlanılmıştır. Bu artışlara bağlı olarak türler arasında en iyi et verimi Topan Kefallerde ve Levreklerde tesbit edilmiştir. Tüm bunlara ilaveten her bir balık türü çalışma boyunca, bazı-184- periodlarda fiziko-kimyasal parametre değerlerinde ve besleyici element düzeylerinde görülen dalgalanmalara bağlı olarcak, az veya çok olan ağırlık, vücut uzunluğu ve yüksekliği artışı göstermişlerdir. S. Ü.Y.O. Dalyanının, elde edilen tüm sonuçlara dayanılarak, verimli bir saha olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research was carried out in S.U.Y.O. Dalyanı which was previously named as Homa Dalyanı between the January-November period in 1987. The evaluations of physico-chemical parameters of S.U.Y.O. Dalyanı (teraperatura, salinity, dissolved oxygen, pH).Were made and the levels of nutritive elements (Nitrit, Nitrate, Amonium and Phosphate )were estimated during the research. The relationship between these results and the growing observerd among the commercial fish species periodically catched from the fishtraps of S.U.Y.O. Dalyanı was examined. The maximum and minimum values of physico-chemical parameters and nutritive elements in this studuy were estimated as fallows: Temperatura (t°C) :9. 5-27.0 Salinity (S%o) : 29-32 Dissolved oxygen (DO-mg/1) :6.3-8.8 pH :7.2-7.8 Nitrit (N02 -N, jig.at/1) :0. 236-2.006 Nitrate (NOg-N, ug.at/1 ) :0.318-.0899 Amonium (NH4-N, ug/at./l) :3.221. 25-457 Phosphate(P04-P, ug.at/1) :0. 282-1. 416 The commercial fish species that were catched from the fishtraps of S.U.Y.O. Dalyanı consist of Flathead grey mullet (Mugil cephalus Lin, 1758), Leaping grey mullet (Liza saliens Risso, 1810) »Golden grey mullet (Liza aurata Risso, 1810) »Thinlip grey mullet (Liza ramada Risso, 1826) »Gilt head bream (Sparus aurata Lin, 1758), and European-186- Seebass (Dicentrarchus Labrax Lin, 1758) and these species are from the families of Osterchthyes Classis,Mugilidae,Sparidae and Serranidae. In an attempt to estimate the growing of the commercial fish st species in S.U.Y.O. Dalyanı, a study was made between the 1 of st September and 1 December. The mean values of the living weights, body lengths and heights gained by the fish during the study are summarized in Table 39. Table-39: The mean values of the living weights, body lengths and heights gained by the commercial fish species during the study. Mean Body Mean Standart Length(cm.) Length (cm.) 3.00 5.12 3.99 3.80 3.71 2.82 3.62 5.05 2.63 4.24 4.32 3.15 Mean Body Heigh(cm.) 1.23 1.50 0.44 0.92 1.81 1.96 As it is seen in the table, there are increases in body weights, lengths and heights.lt is determined due to the increases that the best condition factors belong to Flathead grey mullet and European seebass.-187- Moreover, there were more or less increases in weights, body lengths and heights in every species during the study due to the changes of nutritive element levels and physico-chemical parameter levels in some periods. S.U.Y.O. Dalyanı is considered as a productive area due to all these results.