E.Ü. Süyo (HOMA) dalyanındaki çipura (Sparus aurata L. 1758) balığının gelişimi ve ekonomisi üzerine araştırma
  1. Tez No: 6155
  2. Yazar: ALİ YILDIRIM KORKUT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA G. ALPBAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
iv ÖZET Bu çalışmada, Ege Üniversitesi Su Ürünleri ^Üksek okuluna, ait îzmir Körfezinde yer alan SÜYO Dalyanının kuzuluklarından v© dalyan igi kuzuluk önlerinden belli periyodlarda yakalanan, ekonomik değe ri yüksek olan Çipura (Sparus aurata L. ) balıklar xndaki gelişmeler üzerinde çalışılmıştır. Bu amaçla balık türündeki boy ve ağırlıktaki gelişmeler göz lenmiş olupf kuzuluklardan erken çıkaa çipuralar ile geç çıkaa çipu ralar (lidaki) arasındaki farklar saptanmış ve modern bir kuzuluk i- le ıslah çalışmaları uygulaması sonucunda dalyan alanında yapılabile cek derinleştirme (Yalli) çalışmalarıyla birlikte bu türün istenildi ği anda yakalanıp t pazara sunulmasıyla elde edilebilecek ekonomik artışlar üzerinde durulmuştur»
Özet (Çeviri)
SUMMAHÎ This research is on Çipura ( Spams aurata La)'s that has basa economical importance, captured in certain periods from SÜYO lagoon's traps and front of these traps in lagoon which placed in İzmir Bay, belongs to E.Ü. Fisheries College» For this purpose, increases of the length and the weigth at these fishes j differences between Sparus aurata's which are existing fromthe traps early or late; possibilities of the Walli culture condi tions by studying on development the lagoon with modern traps and eco nomical incomes by which captured fishes when e?er liked has been fallowed»