Development of molecular imprinted polymer based optical sensor for determination of pesticides
Pestisit tayini için moleküler baskılı polimer esaslı optik sensör geliştirilmesi
  1. Tez No: 479613
  2. Yazar: RAİF İLKTAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMÜR HENDEN, DOÇ. DR. NUR AKSUNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tezde, moleküler baskılanmış polimerler kullanılarak eser düzeydeki 1-naftol ve carbendazim pestisitlerinin tayinlerinin yapılması incelenmiştir. Tezin ilk bölümünde, eser düzeydeki 1-naftol tayinini gerçekleştirmek üzere dört farklı moleküler baskılanmış polimer sentezlenmiş ve baskılama faktörü en yüksek olan polimer belirlenmişir. 1-naftol tayini için optimum çalışma pH'ı 9, polimerin kapasitesi ise 70.86±7.22 mg/g (n=3) olarak bulunmuştur. Yöntem, 1-naftol tayini için çeşitli su örneklerine uygulanmış ve nicel geri kazanım değerleri elde edilmiştir. Tezin ikinci bölümünde ise, florimetrik carbendazim tayini öncesi manyetit-moleküler baskılanmış polimer literatürde ilk defa seçimli adsorban olarak kullanılmıştır. Hazırlanan polimerle carbendazim tayini için optimum çalışma pH'ı 8, polimerin kapasitesi ise 2.31±0.63 mg/g olarak bulunmuştur. Geliştirilen yöntem, elma ve portakaldaki carbendazimi belirlemekte kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, molecularly imprinted polymers were used in order to investigate the determination of trace levels of 1-naphthol and carbendazim pesticides. In the first chapter of the thesis, four different imprinted polymers were synthesized for the determination of trace levels of 1-naphthol and the polymer with the highest imprinting factor was determined. Optimum pH for 1-naphthol determination was found to be 9 and the polymer capacity was found to be 70.86±7.22 mg/g (n=3). The method was applied to various types of water and quantitative recovery values were obtained. In the second chapter of the thesis, magnetite-molecularly imprinted polymer has been used for the first time in the literature as selective adsorbent before the fluorimetric determination of carbendazim. Optimum working pH for determination of carbendazim with the synthesized polymer was found to be 8 and the capacity of the polymer was found to be 2.31±0.63 mg/g. The proposed method was applied to apple and orange for the determination of carbendazim.