Hidrojen sülfürün prostat kanseri patolojisindeki rolü
The role of hydrogen sulfur in the pathology of prostate cancer
  1. Tez No: 479615
  2. Yazar: ÖZNUR SİNGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL SAMİ KORKMAZ, YRD. DOÇ. DR. BİLGE DEBELEÇ BÜTÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Son yıllara kadar tehlikeli toksik gaz olarak bilinen hidrojen sülfürün (H2S) vücut içerisinde endojen üretiminin gerçekleştiğinin keşfedilmesiyle mekanizmasını aydınlatmaya yönelik çalışmalar artmıştır. Bu çalışmalar sayesinde hidrojen sülfürün birçok düzenleyici rolü ortaya konmuştur. Ardından farklı kanser türlerinde değişik ekspresyon seviyelerine sahip olan H2S üreten enzimler, sistationin β sentaz (CBS), sistationin γ liyaz (CSE), merkaptopirüvat sülfürtransferaz (MPST), üzerine yoğunlaşılmış ve H2S'in kanser üzerindeki etkisi gözlemlenmeye çalışılmıştır. Çalışmamızda ise prostat kanseri hücrelerinde artan H2S üretiminin inhibisyonu sağlanmaya çalışılarak antikanser bir etki ortaya koyup, geleneksel prostat kanseri tedavisine alternatif bir tedavi yöntemi üzerine yoğunlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although it is known that the H2S is a toxic gas, after it has been discovered that the H2S has an important role on production of endogens, studies aimed to clarify the H2S mechanism on cell regulation increased significantly and these studies showed that H2S plays various roles on regulation mechanism. Recently, to indicate the effects of H2S on cancer studies focused on enzymes such as cystathionine-β- synthase, cystathionine-γ-lyase, and 3-mercaptopyruvate sulfurtransferase producing H2S on different expression leves in different types of cancer. The aim of this study was to evaluate the inhibition of H2S production as an alternative way on treatment of prostat cancer.