Mobilite ve trafik farkındalığı olan LTE-A aşağı yönlü kaynak tahsisi
Mobility and traffic aware LTE-A downlink resource allocation
  1. Tez No: 479616
  2. Yazar: ÖNEM YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RADOSVETA İVANOVA SOKULLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Yeni hücresel şebekeler, sadece ses hizmetlerini değil, multimedya uygulamalarını da desteklediğinden, yüksek hızda güvenilir veri iletimi gerekliliği sistemin üzerinde büyük bir yük oluşturmaktadır. LTE/LTE-A teknolojileri bu yükü hafifletse de, sistemlerdeki mevcut radyo kaynaklarının yetersizliği sebebiyle kaynakların etkin bir şekilde yönetilmesi gerekmektedir. Bunun için, baz istasyonunun MAC katmanında bulunan çizelgeleyici, kullanıcılara yapılan kaynak tahsisi konusunda önemli bir role sahiptir. Bu tez kapsamında, fullbuffer model için MAS algoritması ve kullanıcılardan gelen trafik karakteristiklerini dikkate alan E-MAS algoritması tasarlanmıştır. Literatürde fullbuffer model için tasarlanmış olan“RR”ve“B-CQI”algoritmalarına ek olarak, gerçek yaşama uygun olan“RR Trafik”ve“B-CQI Trafik”algoritmaları da performans değerlendirmeleri için ele alınıp, algoritmalar ortalama ve kenar kullanıcı verimliliği, sistem adilliği ve BLER performans ölçütleri açısından karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Simülasyon sonuçları incelendiğinde, MAS ve E-MAS algoritmalarının, kullanıcılar arasında kaynakları adil bir şekilde dağıtırken, verimlilik ölçütü için maksimizasyon sağladığı görülmüştür. Ayrıca yüksek kullanıcı hızlarına karşı da güvenilir ve sürekli bir performans sağlayarak kendisini ön plana çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
As new cellular networks support not only voice services but also multimedia applications, the requirement of reliable data transmission at high speed creates a heavy load on the system. While LTE / LTE-A technology alleviates this load, it is necessary to manage resources effectively because of the inadequacy of existing radio resources in the systems. Thus, the scheduler at the MAC layer of the base station plays an important role in resource allocation to the user. In this thesis, the MAS algorithm for the full-buffer model and the E-MAS algorithm considering the traffic characteristics from the users were designed. In addition to the“RR”and“B-CQI”algorithms designed for the full-buffer model in the literature,“RR Traffic”and“B-CQI Traffic”algorithms which are suitable for real life were also handled for performance evaluations and algorithms have been analyzed comparatively in terms of mean and edge user throughput, system fairness and BLER performance measures. When the simulation results are examined, it has been seen that MAS and E-MAS algorithms maximize the throughput performance measure while distributing the resources fairly among the users. It also brings itself to the forefront by providing reliable and continuous performance against high user speeds.