Asal halkalar üzerinde fonksiyonel özdeşlikler
Functional identities on prime rings
  1. Tez No: 479619
  2. Yazar: NEFİSE CEZAYİRLİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞRI DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez esas olarak beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, tez konusu tanıtılıp, bu konuyla ilgili olarak yapılmış bazı çalışmalar hakkında kısa bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, bu tezin kolay okunabilirliğini sağlamak için bazı temel tanımlara, teoremlere ve özelliklere yer verilmiştir. Ayrıca çalışmada kullanılan önemli referans sonuçlar da bu bölümde verilmiştir. Üçüncü bölümde, M. Bresar'ın 2003'deki çalışması esas olarak ele alınmıştır. d-serbest halka kavramı tanımlanmış ve bu kavramı oluşturan iki koşulun arasındaki ilişki incelenmiştir. Genelde bu iki koşulun birbirini gerektirmediği gösterilmiştir. Dördüncü bölümde, T.K.Lee ve J.H.Lin'in 2015'deki çalışması ele alınmıştır. Asal halkaların Jordan τ-türevleri çalışılmış ve bu tip türevlerin yapısı karakterize edilmiştir. Beşinci bölümde, J.S.Lin ve C.K.Liu'nun 2008'deki çalışması ele alınmış ve asal halkaların merkezi olmayan Lie idealleri üzerinde güçlü değişmeliliği koruyan dönüşümleri incelenmiş ve bu tip dönüşümlerin yapısı karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis essentially consists of five chapters. In the first chapter, the subject of the thesis is introduced and short information about the works have been done so far related to this subject is given. In the second chapter, some basic definitions, theorems and properties which may help to make the reading of this thesis easier is given. Furthermore, the frequently used imported results from the references take places in this chapter. In the third chapter, M. Bresar's 2003 work is primarily considered. The notation of d-free ring is described and the relationship between two conditions involved in this concept is studied. That they are independent of each other, in general, is established. In the fourth chapter, the 2015 work of T. K. Lee and C. H. Lin is handled. Jordan τ-derivations of prime rings are studied and the form of the derivations of this types is characterized. In the fifth chapter, the 2008 work of J. S. Lin and C. K. Liu is studied. By considering strong commutativity preserving maps on noncentral Lie ideals, the form of the maps of this types is characterized.