19. yüzyıl endüstri devrimi sonrası mimari akımlar
The architectural movements after the industrial revolution of 19th century
  1. Tez No: 47964
  2. Yazar: GAYE BİROL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DENİZ EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
öz 19. YÜZYIL ENDÜSTRİ DEVRİMİ SONRASI MİMARİ AKIMLAR Gaye BİROL Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Mimarlık Anabilim Dalı (Yüksek Lisans Tezi / Tez Danışmanı : Prof. Dr. Deniz EREN) Balıkesir, 1996 Mimarlık eylemi, teknolojik, toplumsal, ekonomik ve sosyo-kültürel değişimlere koşut olarak gelişmektedir. Bu nedenle mimarlık alanında farklı dönemlerde çok sayıda farklı mimari akım ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada Endüstri Devriminden sonra ortaya çıkan mimari akımlar incelenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde Endüstri Devriminin mimarlık, kent planlama. ve yapı üretimi alanlarına getirdiği en son yenilikler, devrimin etkisiyle mimarlık alanında görülen yeni malzemeler ve yapım yöntemleri incelenmiştir. Bu şekilde bu dönemin sanat ve mimarlık anlayışına dair genel bir fikir verilmek amaçlanmıştır. Bu çalışmanın başlıca amacı Endüstri Devriminden sonra ortaya çıkan mimarlıkta modernizm hareketini araştırmaktır. İkinci aşamada modemizm kapsamında yer alan mimari akımlar biçimsel özellikleri yönünden ele alınmıştır. Daha sonra bunu temsil eden yapı örnekleri incelenmiştir. Bir sonraki aşamada modern sonrası mimari yaklaşımlar (post-modernizm, geç modernizm ve yeni modernizm) modernizmi tanımlayan kriterler dizisine göre incelenmiştir. Son bölüme gelindiğinde daha önceki bölümlerin sonuçlan ortaya konmuş ve daha önce incelenen mimari akımların birbirleriyle olan yapı, tasarım, çevre ve mekana ilişkin etkileşimleri nesnel bir biçimde tartışılmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER : endüstri/ Modernizm/ Post-modernizm/ yapı/ çevre/ biçim/ mekan/ tasarım. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ' THE ARCHITECTURAL MOVEMENTS AFTER THE INDUSTRIAL REVOLUTION OF 19th CENTURY Gaye BİROL Balıkesir University, Institute of Science,Department of Architecture (M.Sc. Thesis / Supervisor : Prof. Deniz EREN) Bahkesir-Turkey, 1996 The architecture has been developing in parallel to technologic, social, economic and sociocultural changes. For this reason, many various architectural movements have occured in different periods. In this study, the architectural trends which have taken place after Industrial Revolution are analysed. In the earlier parts of this study recent innovations in the architecture, city planning and construction sectors of Industrial Revolutionary, admitting to this new materials releated to the architectural area by the cause of revolution, and construction methods have been analysed. By doing this it has been aimed to present a general idea about the brief understanding of this period in accordance with art and. architecture. Main purpose of this study is to find out the trend of modernism in architecture after Industrial Revolution. In the second stage architectural movements in connected with modernism have been considered in their formal features. Later the built samples, presenting these, have been searched. In the next stage post modern architectural approaches have been examined (Post-modernism, Late modernism and Neo modernism) according to their criterions serie which was defined for modernism. As for the final stage, the consequences of the earlier items have been put forward, and the interactions of built, design, environment and space forms of architectural movements which were previously examined have been debated objectively with each other. KEY WORDS: industry/ Modernism/ Post-modernism/ build/ environment/ form/ space/ design III