Çiçeklenme sonrası hasat edilen arıotu (Phacelia tanacetifolia Bentham)'nun silolanma olanakları
The possibilities of ensiling of phacelia (Phacelia tanacetifolia Bentham) harvested after flowering
- Tez No: 479686
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ÖZELÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmanın amacı, çiçeklenme sonrası dönemde hasat edilen arıotu (Phacelia tanacetifolia Bentham)'nun silolanma olanaklarını ortaya koymaktır. Çalışmada, tek başına silolanan arıotunun besin madde içerikleri, in vitro metabolik enerji (ME) değeri, pH ve silo asitleri saptanmıştır. Arıotu silajında doğal halde kurumadde (KM), KM'deki ham kül (HK), ham protein (HP), ham yağ (HY), ham selüloz (HS), nitrojensiz öz maddeler (NÖM) içerikleri sırasıyla %36.16, 18.93, 10.63, 1.94, 30.27 ve 38.23; nötral deterjanlarda çözünmeyen lif (NDF), asit deterjanlarda çözünmeyen lif (ADF), hemiselüloz, asit deterjanlarda çözünmeyen lignin (ADL), selüloz içerikleri sırasıyla %46.53, 42.63, 3.9, 10.56, 32.07 olarak bulunmuştur. Silajın ME değeri 6.44 MJ/kg KM dir. Ayrıca arıotu silajının pH değeri ile laktik asit (LA), asetik asit (AA) ve bütirik (BA) oranları sırasıyla 5.99, %4.18, 2.46, 0.00 olarak saptanmıştır. Sonuç olarak, arıotunun çiçeklenme sonu dönemde biçilerek silolanması halinde iyi kalitede bir silaj elde edilebileceği, yem değeri bakımından özellikle mısır, çayır otu ve karamba silajlarına eşdeğer nitelikte bulunduğu ve ruminantlar için suca zengin alternatif bir kaba yem kaynağı olabileceği kanısına varılmıştır
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the possibilities of ensiling of the phacelia (Phacelia tanacetifolia Bentham) harvested in the post-flowering period. In the study, nutrient contents, in vitro metabolic energy (ME) value, pH and silo acids of ensiled phacelia alone were determined. Raw dry matter (DM), in DM crude ash (CA), crude protein (CP), crude fiber (CF), crude cellulose (CC), nitrogen-free extract (NFE) contents 36.16%, 18.93, 10.63, 1.94, 30.27, 38.23; neutral detergent fiber (NDF), acid detergent fiber (ADF), hemicellulose, lignin (ADL), cellulose contents 46.53%, 42.63, 3.9, 10.56, 32.07 were respectively found in phacelia silage. The silage ME value is 6.44 MJ / kg DM. Also, pH values and lactic acid (LA), acetic acid (AA), butyric acid (BA) rations of phacelia silage were respectively detected as 5.99, 4.18%, 2.46, 0.00. As a result, it has been concluded that a good quality silage can be obtained if the phacelia is ensiled at the end of flowering period, it is equivalent to especially maize, meadow and caramba silages in terms of feed value and could be an alternative aqua rich rough feed source for ruminants.