Ege bölgesinde bazı doğal radyonüklidlerin ve iz elementlerin atmosferik depozisyonunun incelenmesi
Investigation of atmospheric deposition of some natural radionuclides and trace elements in Aegean region
  1. Tez No: 479701
  2. Yazar: IŞIK FİLİZOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN UĞUR GÖRGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Son zamanlarda çevresel çalışmalarda radyoizotopların ve iz elementlerin kullanımı giderek artmaktadır. Bu radyoizotoplar ve iz elementler, çevreye doğal ve antropojenik kökenli kaynaklardan yayılmakta, atmosferik, denizel ve karasal çevrede uzun yıllar boyunca kalabilmektedir. Bu radyoizotoplardan ve iz elementlerinden bazıları çevreyi doğrudan kirletirken, bazıları ise kirleticilerin çevre içerisindeki taşınımı hakkında önemli bilgiler vermektedir. Çalışmada İzmir ilinde Aliağa, Bornova ve Dikili ilçelerinde 1 Kasım 2014 – 31 Ekim 2015 tarihleri arasında kurulan örnekleme istasyonlarında 210Po, 210Pb, 7Be ve iz elementlerin (Li, Be, B, Na, Mg, Al, Si, P, K, Ca, V, Cr, Mn, Fe, Co, Ni, Cu, Zn, Ga, As, Se, Rb, Sr, Mo, Ag, Cd, Sn, Sb, Ba, La, Ce, Tl, Pb ve U) yıllık toplam akıları hesaplanmıştır. 1 Kasım 2014 – 31 Ekim 2015 tarihleri arasında aylık olarak yapılan örneklemeler neticesinde ölçülen yıllık toplam 210Po akısı Aliağa için 34,8 Bq m-2 y-1, Bornova için 29,2 Bq m-2 y-1, Dikili için 21,1 Bq m-2 y-1; toplam 210Pb akısı Aliağa için 41,7 Bq m-2 y-1, Bornova için 43,6 Bq m-2 y-1, Dikili için 28,6 Bq m-2 y-1; toplam 7Be akısı Aliağa için 1391 Bq m-2 y-1, Bornova için 1253 Bq m-2 y-1, Dikili için 1122 Bq m-2 y-1 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Recently, the use of radioisotopes and trace elements in environmental studies is increasing. These radioisotopes and trace elements are emitted from natural and anthropogenic sources in the environment and can remain in the atmospheric, marine and terrestrial environments for many years. Some of these radioisotopes and trace elements directly pollute the environment, while others give important information about the transport of pollutants into the environment. In the study, the annual total depositional fluxes of 210Po, 210Pb, 7Be and trace elements (Li, Be, B, Na, Mg, Al, Si, P, K, Ca, V, Cr, Mn, Fe, Co, Ni, Cu, Zn, Ga, As, Se, Rb, Sr, Mo, Ag, Cd, Sn, Sb, Ba, La, Ce, Tl, Pb and U) have been calculated using data collected from Aliağa, Bornova, and Dikili stations between November 1, 2014 and October 31, 2015. The annual 210Po flux was found as 34.8 Bq m-2 y-1 in Aliağa, 29.2 Bq m-2 y-1 in Bornova, 21.1 Bq m-2 y-1 in Dikili; the annual 210Pb flux was found as 41.7 Bq m-2 y-1 in Aliağa, 43.6 Bq m-2 y-1 in Bornova, 28.6 Bq m-2 y-1 in Dikili; the annual 7Be flux was found as 1391 Bq m-2 y-1 in Aliağa, 1253 Bq m-2 y-1 in Bornova, 1122 Bq m-2 y-1 in Dikili between November 1, 2014 – October 31, 2015.