Türkiye kıyılarında uygulanan yapay resiflerde yaşayan kabukluların tür çeşitliliğinin belirlenmesi
Determination of species variety of shellfishes in artificial reefs applied in Turkey coasts
- Tez No: 479728
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ULAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma Temmuz 2013 İle Temmuz 2015.tarihleri arasında, İskenderun Körfezi, Kuşadası Körfezi ve Edremit Körfezinde uygulanan yapay resif alanlarında yürütülmüştür. Çalışmada Türkiye kıyılarında yaygınlaşan yapay resif uygulamalarında, yapay resiflere yerleşerek, yapay habitatları tür ve birey açısından zenginleştiren kabukluların tür çeşitliliğinin belirlenmesini amaçlanmıştır. Beton materyale sahip 3 yaşından büyük yapay resif alanlarında görsel sayım tekniği, telemetri ve örnek kazınma yöntemleri Scuba dalış yapılarak yürütülmüştür. Örneklemeler sonrası toplam 8 türe ait 768 birey örneklenmiştir. Bu türler yoğunluk sırasına göre Ostrea edulis, Anomia epiphyllum, Hiatella arctica, Ostrea stentina, Spondylus gaederopus, Balanus sp, Anadora inaequalis ve Chama arctica türleri tespit edilmiştir. Edremit yapay resif alanında 4 türe ait 474 birey, Kuşadası Körfezinde 2 türe ait 249 birey, İskenderun Körfezinde 3 türe ait 50 birey örneklenmiştir. Farklı istasyonlar arasındaki türlerin benzerliği benzerliği bray-curtis benzerlik indeksi ile incelenmiştir. Kuşadası ile Edremit bölgelerinde yüzde 40'lık türler arasında benzerlik olduğu bu iki bölge ile İskenderun Körfezi bölgesi arasında türler açısından benzerlik olmadığı tespit edilmiştir. Bölgeler arasındaki farklılığın önemli olup olmadığı kruskal wallis analizi ile test edilmiş bölgeler arasında belirlenen farkın önemli olduğu görülmüştür Yapay resiflerin bir çok canlı türü için yeni habitatlar oluşturduğu bir gerçektir. Yapay resifler sert tutunma alanları olarak özellikle istiridyelerin tercih ettiği yapılar olarak gözlenmiştir. Bazı türlerin kültüre alınmasında yapay resiflerin kullanılabilirliği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out between July 2013 and July 2015. in artificial reef areas applied in Iskenderun Bay, Kuşadası Bay and Edremit Gulf. It was aimed to determine the species diversity of the crustaceans that enriched the artificial habitats in terms of species and individual by placing them in artificial reefs in artificial reef applications which became widespread on the Turkish coast. Visual counting techniques, telemetry and specimen excavation methods were carried out by scuba diving in artificial reef areas over 3 years old. After the samples, 768 individuals belonging to 8 species were sampled. These species were identified as Ostrea edulis, Anomia epiphyllum, Hiatella arctica, Ostrea stentina, Spondylus gaederopus, Balanus sp, Anadora inaequalis and Chama arctica species according to the order of density. 474 individuals belonging to 4 species in the Edremit artificial reef area, 249 individuals belonging to 2 species in the Kuşadası Gulf and 50 individuals belonging to 3 species in the İskenderun Gulf have been sampled. The similarity of species between different stations was examined by bray-curtis similarity index. It is determined that there is no similarity between these two regions and the Iskenderun Gulf region in terms of species, with similarity between the 40 percent species in Kuşadası and Edremit regions. It has been found that the difference between the regions is significant and the difference between the regions tested by kruskal wallis analysis is significant. It is a fact that artificial reefs create new habitats for many living species. Artificial reefs have been observed as structures favored by the oysters especially as hard holding areas. Artificial reefs have been deemed useful for the cultivation of some species.