Su ürünleri mühendislerinin gemi adamı olma hakları ve bu konudaki istihdam durumu
- Tez No: 479727
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu çalışmada son yıllarda su ürünleri mühendislerinin istihdam durumlarında değerlendirmeler yapılıp gemi adamı olma yolu gözlemlenerek çözüm önerileri sunulmaya çalışılacaktır. Su ürünleri mühendislerinin günümüz şartlarında mesleki yeterliliklerine dayalı istihdam problemi göz önüne alındığında farklı sektörlerde çalışmaları kaçınılmazdır. Gemi adamı olarak denizcilik sektöründeki yeri ve önemi hakkında gerekli bilgi ve önemi sektörle ilgilenmeyen ve bu sektöre ilgi duymayan su ürünleri mühendislerimiz denizcilik sektöründeki istihdam hakları ve şartları konusunda bilgi sahibi olamamaktadırlar. Gemiadamı istihdamında etkisi olan üç ana etmen; gemi sayısı, gemiadamı sayısı ve gemiadamı sayısını belirleyen gemiadamı eğitim kuruluşları hem nicel hem nitel bağlamda detaylı olarak incelenen bu çalışma, denizcilik sektöründeki su ürünleri mühendislerinin istihdam konusuna ciddi anlamda katkıda bulunacaktır. Bu çalışmanın materyalini 31.07.2002 tarihli ve 24832 sayılı Resmi gazetede yer alan Gemi adamları Yönetmeliği ve bu yönetmelikte yapılan değişiklikler oluşturacaktır. Bu yönetmeliğin konu ile ilgili kısımları dikkate alınarak liman başkanlıkları yetkilileri, uzman görüşlerinden ve elektronik veri tabanlarından yararlanılmış elde edilen bilgiler bilimsel yöntemlerle sentezlenerek su ürünleri mühendislerinin gemi adamı olması yolundaki süreç fiilen uygulanarak değerlendirilmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, evaluation of the employment situation of fishery engineers has been made in recent years and the way to become a seaman is observed and a solution proposal will be tried to be presented. Aquaculture engineers are inevitable to work in different sectors when considering the employment problem based on their professional competence in today's conditions. Marine engineers who are not interested in the sector and who are not interested in the sector and the necessary information about the place and importance of maritime industry as shipbuilders are not familiar with the rights and conditions of employment in the maritime sector. There are three main factors that affect seafarers' employment; This study, which examines seafarers' educational institutions in terms of number of seafarers, number of seafarers and number of seafarers in both quantitative and qualitative context, will contribute seriously to the employment issues of seafarer engineers in the maritime sector. The material of this work will be the Shipowners' Regulations and the amendments made to this Regulation, which take place in the Official Gazette dated 31.07.2002 and numbered 24832. Taking into consideration the relevant sections of this directive, harbor authorities, experts' opinions and electronic databases were utilized. The information obtained was synthesized by scientific methods and the process of being a seaman of marine products engineers was evaluated by actual implementation.