Çelik kafes kulelerin sismik performansının analitik ve deneysel olarak incelenmesi
Analytical and experimental investigation of seismic performance of steel latti̇ce towers
- Tez No: 479758
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BENGİ ARISOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tez çalışmasında çelik kafes kulenin farklı deprem yükleri altında davranışı incelenmiştir. Çeşitli depremlere ait deprem kayıtlarını kullanarak çelik kafes kule sarsma tablasında test edilmiştir. Kule test edilirken üzerine çeşitli yüksekliklerde 5 ivme ölçer ve 2 deplasman ölçer yerleştirilmiştir. Veri kaydedicilerden elde edilen datalar bilgisayar ortamına aktarılmıştır. Aynı kulenin bilgisayarda paket programı olan SAP2000 v15'de modellenmesi yapılmış ve model zaman tanımlı analizde test edilmiştir. Daha çok modeller etmek için kulenin bazı diagonal elemanları çıkartılmıştır. Bununla birlikte kulenin tepe noktasına 8 kg ve 14 kg yükler yerleştirilerek deneyler yapılmıştır. Böylelikle toplamda 4 model ve 8 farklı yükleme durumu ortaya çıkmıştır. Her bir model için çeşitli yüklemeler hem analitik olarak, hem de laboratuvar ortamında yapılmıştır. Elde edilen deney sonuçlarından hesaplamalar yapılarak modelin frekansları, maksimum deplasmanları ve asal gerilmeleri analitik ve deneysel olarak karşılaştırılmıştır. Deney sonuçlarıyla analitik çözümden elde edilen sonuçların uygun olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Behavior under different seismic load of steel lattice towers were examined in this study. Tower tested in the shake table using various earthquake records. 5 accelerometer and 2 displacement meter is positioned on various height of tower The obtained data from the logger has been transferred to a computer. The same tower modeled in software package SAP2000 v15 on the computer and tested based on defined time analysis. Because of create more models some diagonal elements of the tower was increased. However, the apex of the tower 8 kg and 14 kg masses placed and experiments were performed. Thus emerged a total of 4 models and 8 different loading condition. As well as various installations for each analytical model is made in both lab and environment. Frequency, displacement and maximum principal stress calculatied from the experimental results and compared analytically and empirically. Outcomes whereas obtained from the experimental results with the analytical solution has been observed to be suitable.